10 березня з нагоди 160-річчя з дня смерті Тараса Григоровича Шевченка у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа» відбулося відкриття нового мистецько-культурного проєкту «ХАТА-МРІЯ Шевченка».
Проєкт висвітлює творчість Тараса Шевченка у архітектурно-етнографічному аспекті. Акварелі, графіка, офорти, живописні полотна – це роботи, які для дослідників архітектурної спадщини стали чи не єдиними художніми фіксаціями автентичних сільських й міських поселень, господарських будівель, колодязів, огорож, вітряків, сакральних споруд (церкви, каплиці, монастирі), тощо.
Образ біленької хати був одним з найдорожчих для поета, що видно з постійної наявності цього своєрідного талісмана, оберега душі в його творчості. Шевченко нічого так сильно не бажав як збудувати власне житло, тому залишив по собі архітектурний проєкт хати, автором якого був сам Тарас Григорович.
В експозиції представлений дипломний проєкт студента Львівського коледжу будівництва, архітектури та дизайну Ростислава Нагайського, керівник Іван Олійник на тему: «Музейний комплекс з експонатом ХАТИ-МРІЇ за проєктом Т. Шевченка в ландшафтному парку «Знесіння», м. Львів» в якому передбачено проєктування хати-мрії разом із музейним комплексом, обрана ділянка – це головний вхід у музей народної архітектури та побуду «Шевченківський гай».
Проєкт створений за підтримки Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України, за активної меценатської участі Миколи Шеремети.
Кураторка проєкту та дизайнерка експозиції: Ангеліна Єфименко
Ініціатор та ідейник, науковий конкультант: Іван Олійник
Координатор проєкту: Тарас Зінченко
Фото: Олена Боянівська