У ЛЬВОВІ ВІДБУДЕТЬСЯ ВЕЖА — ГОЛОВНИЙ ФЕСТИВАЛЬ АРХІТЕКТУРИ В УКРАЇНІ

V Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА відбудеться у Львові напередодні Міжнародного дня архітектора з 29 вересня по 1 жовтня 2023 р. Цьогорічне гасло події: «Час України», а його головні герої — українські архітектори й архітекторки, котрі представляють свою Батьківщину в світі. Їхні відомі європейські колеги приїдуть на фестиваль підтримати, поділитися досвідом і вивчити українські реалії. Серед заходів фестивалю: лекції та воркшопи, презентації нових українських об’єктів, екскурсії та пленери, нетворкінг і дискусії. На ВЕЖІ три головних локації, кожен день нова. Це, власне, Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» в самому центрі Львова, де фестиваль розпочався у 2018 році, й куди він остаточно повертається. В свої часи це була одна з найзахищеніших будівель у Львові із стінами до трьох метрів завширшки, тому досі може надати додатковий захист на випадки повітряної тривоги. На другий день запрошують у пам’ятку архітектури XV століття — Свірзький замок, 40 км від Львова. В останній день фестиваль завітає спортивно-розважального центру Leoland, до 2023 року відомого як палац спорту «Україна». Організатори фестивалю описують ВЕЖУ як головний щорічний захід української архітектури, який буде цікавий не тільки архітекторам.

На фестиваль ВЕЖА, заснований членами Львівської спілки архітекторів й підтриманий Національною спілкою архітекторів України, вже п’ять років збираються архітектори зі всієї України та іноземні гості, розповідають організатори.

«Послухати колег, поділитися думками, просто поспілкуватися, — перелічує приводи завітати на ВЕЖУ архітектор, голова Львівської спілки архітекторів Микола Шеремета. — Це вартує, щоб поїхати на 3 дні до Львова. Комусь цікаві лекції, комусь — воркшопи, іншим — екскурсії. Й локації дуже різні — комусь зручна «Порохова вежа», бо в самому центрі, комусь цікава подорож в Свірж, а в когось буде нагода, нарешті, подивитися, що там за Leoland побудували. Для нас важливе різноманіття можливостей, бо це розширює авдиторію, привертає увагу до української сучасної архітектури й до архітектурної спадщини».

Лейтмотив ВЕЖІ 2023 — «Час України». Це означає фокус на вікні можливостей, яке відкрилося зараз для України в світі — не тільки отримати допомогу й підтримку від інших країн, але й показати світові своє найцінніше — талановитих людей. На фестивалі важливими гостями будуть саме українські архітектори й архітекторки, які найяскравіше презентують Україну в світі. Одна з них — власниця і архітекторка архітектурного бюро С.Бабушкіна, голова дисциплінарної комісії АП НСАУ, архітекторка у МАНУ Катерина Романенко. Бюро С.Бабушкіна разом з Норманом Фостером проєктувало реконструкцію Європейської площі в Києві. А зараз Катерина Романенко, після низки проєктів у Німеччині, працює в Барселоні й представляє НСАУ й Україну в чисельних архітектурних конференціях.

Також вкотре на фестиваль завітає засновниця власної архітектурно-проєктної групи, заступниця голови архітектурної палати НСАУ Анна Кирій, яка розкаже про перше для України з 2014 року представлення на Венеційській архітектурній бієнале. Архітекторка була однією з головних критикинь скандального законопроєкту №5655 про реформу містобудування. Зараз проєкт відкликаний, а сама Анна Кирій працює в робочій групі при Верховній Раді над новим містобудівним кодексом.

Інші архітектори, котрі працюють в Україні, традиційно презентують найцікавіше з об’єктів, які, попри вторгнення, все одно зводяться в різних містах держави: Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, обговорять повоєнну відбудову й збереження архітектурної спадщини.

«Яскравий приклад — замок у Свіржі, який майже 30 років був закритий. Наразі він доступний для відвідування, там працює молодь, розвиває його як культурно-мистецький центр, куди щотижня приїжджає багато людей. Другий день фестивалю ми проводитемо там, крім екскурсій, виставкові події, інсталяції, перформанси, — розповідає архітекторка, директорка Центру архітектури, дизайну та урбаністики “Порохова Вежа” Ангеліна Єфименко. — Свірзький замок — унікальна пам’ятка архітектури, яка потребує уваги. Звісно, зараз в Україні багато об’єктів зруйновано, але це не може бути приводом для того, щоб не піклуватися про ті будівлі, в які, на щастя, не потрапила ракета. В замку багато зроблено, але ще більше треба зробити. Зараз Національна спілка архітекторів активно веде роботу щодо його розвитку. Сподіваємося, фестиваль приверне
до нього ще більше уваги, як і до «Порохової вежі», бо як культурно-мистецькі центри їх треба реставрувати й розвивати. Ми знаємо, як виглядають, як працюють такі інституції в Європі».

Про це, серед іншого, розповідатимуть іноземні учасники фестивалю — цього року на фестиваль запрошена дуже потужна за іменами когорта архітекторів і митців:
Александр Яніцький (Alek Janicki) — польский митець, який, серед іншого, зробив інсталяцію-перформанс Black Satori («Чорне дзеркало») в Свіржі в межах Вроцлавського бієнале 2023,
Пьотр Кухач (Piotr Chuchacz) — відомий польський архітектор, який до кінця 2022 року очолював Палату архітекторів Польщі, тому особисто зустрічав українських біженців-архітекторів і допомагав їм залишатися корисними в професії;
Фабіо Гріллі — італійський архітектор, старший менеджер з проєктування у EMMAR (Дубаї, ОАЕ) — найбільшої девелоперської компанії всього арабського світу.

Відвідати фестиваль ВЕЖА можна буде безкоштовно, якщо зареєструватися до 20 вересня включно. Але на кожну подію треба реєструватися окремо — деякі форми вже відкриті, а слідкувати за початком реєстрації на всі події організатори радять на сайті фестивалю. Серед іншого, радять звернути увагу на воркшоп «Зелені легені Львова», який відбудеться 26-28 вересня — до початку фестивалю. Його ідейником є Андрій Ігнатюк (керівник архітектурно-проєктної компанії “5f studio”), а кураторкою — Соломія Коник-Щегольська. Одним з т’юторів буде Мартен Дюплант’є — архітектор та урбаніст, президент Асоціації Architecture et Maîtres d’Ouvrage (Париж, Франція). А також на низку екскурсій по цікавих об’єктах, серед яких: логістичний комплекс «Львівський порт», унікальний проєкт з ревіталізації — Арт-центр «Фабрика повидла», храм Згромадження отців оріоністів, який спроектував Маріо Ботта — тут також пройде воркшоп з архітектурної фотографії від відомого німецького фотографа Йохана Зердуна (Yohan Zerdoun).

«Зараз архітектура переживає новий цикл — особливо це відчувається на Заході України, де дуже багато роботи прямо зараз. Потроху повертається до життя Київ і Дніпро, чекають на майбутню відбудову Харків, Одеса, колись, сподіваємося, дуже швидко, будемо відновлювати міста Донбасу. Багато, що треба побачити, обговорити. Особливо зараз, коли всі дивляться на Україну, — вважає один з співзасновників фестивалю, архітектор Богдан Гой. — ВЕЖА — єдиний архітектурний фестиваль, що зберігся під час війни. І став ще більш важливим. Ми це побачили в минулому році, коли була можливість обережно обмінятися думками. А сьогодні ми впевнено дивимося у майбутнє. В нас є імпульс до роботи, треба його осягнути й ставати до роботи».

Ресурси фестивалю «ВЕЖА»

Сайт

Facebook-сторінка

Instagram-сторінка

Facebook-сторінка Центру архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА»

Локації фестивалю ВЕЖА:

Порохова ВЕЖА (вул. Підвальна, 4)

Будинок архітектора, а зараз це ще й Центр архітектури, дизайну та урбаністики, який завжди залишає після себе нові цікаві враження. Саме тут вже за традицією проходитиме ПЕРШИЙ день фестивалю. Адже якраз із цієї будівлі колись давно все почалось, і цього року фестиваль повертається у свій звичний режим.

Замок Свірж (с. Свірж, Львівська область)

Свірзький замок – це не лише унікальна історична споруда і пам’ятка архітектура, а й культурно-мистецький центр. Для фестивалю ВЕЖА важливо, аби один із днів проходив саме тут, адже ця локація щоразу відкривається для кожного по-новому.

Leoland (вул. Мельника, 18)

Leoland – новий освітньо-спортивний центр розваг для всієї сім’ї та новий цікавий архітектурний об’єкт. ВЕЖА — перша подія в івент-холі центру.

Мета фестивалю ВЕЖА — об’єднати та надихнути!

Ми прагнемо зібрати професіоналів та бізнес-спільноту під час важких випробувань, щоб поділитися досвідом збереження бізнесу та підтримки економіки в умовах війни. Разом ми зробимо вагомий внесок у перемогу!

Наш фестиваль також покликаний знайти правильні шляхи для відбудови країни. Ми хочемо вирішити актуальні питання сучасної архітектури та знайти способи подолання корупції в державі та нашому професійному середовищі.

ВЕЖА створює можливість об’єднати креативну спільноту українців, показує мистецькі проєкти українських зодчих, дизайнерів, художників, а також досягнення українців в галузі архітектури, мистецтва та інноваційних технологій, створених під час війни.

ВЕЖА – це простір для спілкування та обміну досвідом між фахівцями з різних міст та країн. Разом ми знайдемо нові ідеї та шляхи розвитку, спрямовані на побудову майбутнього!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ
Call Now Button