Реставрація житлового будинку на вул. Вірменській у Львові

Рейтинг проекту: 
57

Житловий будинок №30 на вул. Вірменській у Львові є пам’яткою архітектури місцевого значення (рішення Львівського   облвиконкому   від   30.06.1969р. №485,   охоронний номер  27 М).

Збудований у 1792р. на місці попередньої «партерової» кам’яниці XVII ст., за проектом львівського архітектора Клеменса Ксаверія Фесінґера - сина відомого скульптора Себастьяна Фесінґера, на замовлення вірменського архиєпископа Якова Тумановича. На фасаді змонтовано білокам’яний різьблений портал вторинного використання (з попередньої кам’яниці XVII ст.). На його замковому камені є зображення ґмерку родини Бернатовичів і латинські ініціали «M B» (Микола Бернатович – власник попередньої кам’яниці).

У 1865р. грунтовно реконструйований на замовлення власниці Аполонії Силей (Shyley): в брамі-проїзді у внутрішнє подвір’я відділене приміщення з окремим входом з вулиці та пробите вікно на вулицю .

Вже після І Світової війни вхід у приміщення з вулиці замінено на вікно, залишено один вхід - з брами–коридору: приміщення використовується як квартира .

Проект реконструкції квартири №1 з пристосуванням під магазин та реставрації фасаду виконано мною на замовлення приватної особи. Роботи виконано протягом 2010-2011рр.

На пам’ятці заплановано та проведено наступні роботи:

  • Демонтаж закладок прорізу порталу та відновлення входу в приміщення з вулиці  з влаштуванням відповідного дверного заповнення – брами
  • Укріплення стін металевою обоймою   
  • Відтворення за збереженими аналогами втрачених декоративних фрагментів порталу  споруди
  • Розчистка, реставрація та консервація білокам’яного порталу XVII ст.
  • Пристосування приміщень квартири під магазин антикваріату 

     Цікавою деталлю вхідного блоку є сліди архаїчного дзвінка до консьєржа - наскрізний отвір в стіні з тросиком, всередині приєднаним до дзвоника, назовні – до ручки, що треба було потягнути до себе 

© 2013-2022 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.