Історико-архітектурний опорний план міста Броди Львівської області

Рейтинг проекту: 
216

Історико-архітектурний опорний план міста Броди Львівської області рекомендований 27 травня 2015 року Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини міністерства культури до погодження та затвердження в установленому порядку. Розробники проекту – архітектори: Ольга Оконченко, Ігор Оконченко, Семен Цимбалюк; при сприянні п. Василя Стрільчука - директора Бродівського історико-краєзнавчого музею та п. Володимира Ульянова - доглядача  Бродівського історико-краєзнавчого музею, краєзнавця.

Роботою, згідно ДБН Б.2.2-3-2012 «Склад та зміст історико-архітектурного опорного плану населеного пункту», визначено в натурі, нанесено на геопідоснову та описано межі режимних зон регулювання забудови історичного ареалу та охорони ландшафту, встановлені і відкориговані існуючі охоронні зони пам’яток культурної спадщини міста Броди, запропоновано до взяття на Державний облік щойно виявлені  об’єкти – пам’ятки культурної спадщини.

Ця розробка, з метою збереження та популяризації об’єктів культурної спадщини, накладає певні умови та обмеження, визначені Законодавством, як в опрацюванні проектної містобудівної документації, так і в реконструкції та будівництві нових споруд.

З матеріалами погодженого історико-архітектурного опорного плану міста детальніше можна ознайомитися на сайті Бродівської міської ради – http://mrbrody.net/, або в авторів проекту.

Місто Броди належить до небагатьох міст України, найбільш цікавих та досліджених в містобудівельному плані. Йому присвячено численні дослідження та публікації як істориків, так і архітекторів - дослідників історії Європейського містобудування.

На території середмістя знаходяться пам'ятки національного значення – Замок, церква Св. Юрія, будівля Великої Синагоги і тридцять пам'яток місцевого значення. Тут переважно збережена історична планувальна структура, а в центральній частині у великій мірі збережена історично сформована квартальна забудова, також збережені висота і масштаб історичної забудови.

Забудова сучасного «середмістя», крім окремих споруд, переважно відноситься до кін. ХІХ - сер. ХХ ст. Це результат «прикордонного» розташування міста та двох воєн, що прокотились по ньому. В часи Другої світової війни внаслідок частих бомбардувань та обстрілів місто Броди перетворилося на руїну: з 2280 будинків збереглося лише 596, але придатними для житла були тільки 185. З міста були вивезені всі матеріальні цінності. (див. 2011-50 НД.ІІІ-02-01 Пояснювальна записка до історико-архітектурного опорного плану.).

Одначе, нові будинки кін. ХІХ - сер. ХХ ст. зводилися на фундаментах зруйнованих історичних споруд, у більшості зі збереженням вже існуючого попереднього планування фундаментів та пивниць (в основному - двоярусних) і, відповідно, плану поверхів.

 Підтвердженням цьому можуть бути декілька проектів «вставок» сучасної забудови в історичній частині міста, що зазнали докорінних змін планування після початку ведення земляних робіт та розкриття існуючих історичних фундаментів і пивниць (навіть з вапняним, в кольорі,  пофарбуванням стін!) споруд на ділянках, вільних від забудови - «лакунах» після Другої світової війни.

Історичний ареал охоплює історично сформовану частину населеного місця, що зберегла старовинний вигляд, розпланування і характер забудови.

Підставою для визначення меж історичного ареалу та режимних зон м. Броди були картографічні матеріали, затверджені та виявлені обстеженнями і пропоновані до включення до переліку ОКС памятки культурної спадщини, історично сформоване планування та забудова територій.

Місто Броди, на наш погляд, є унікальним (не тільки в Українському, але в Європейському масштабі) прикладом високого рівня збереження  міської історичної планувальної структури вулиць, реалізованої згідно із містобудівними ренесансними ідеями.

ІАОП

© 2013-2022 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.