Львівська організація Національної спілки архітекторів України є місцевим творчим осередком Національної спілки архітекторів України (НСАУ) – незалежна місцева громадська творча неприбуткова організація, яка має фіксоване членство і об’єднує на добровільних засадах професійних архітекторів області.
Історія
Історія творення фахових об’єднань львівських архітекторів налічує більш як 130 років. Їх утворення і діяльність виявились узалежненими не стільки від фахових питань, скільки від територіально-політичних змін, які відбувалися впродовж цього часу на політичній мапі Східної Європи. Львів за цей час перебував у складі різних держав: Австро-Угорської імперії, Польщі, СРСР, України. Змінювались державні порядки, змінювались умови, в яких доводилось діяти архітекторам, поставали, діяли, припиняли діяльність одні фахові об’єднання, засновувались інші…
Перші фахові об’єднання з участю архітекторів з’явились у Галичині в другій половині ХІХ ст. Велика кількість архітекторів, зокрема, українців, брала участь у діяльності Політехнічного товариства (“Towarzystwa Politechnicznego”), створеного у Львові у 1876 р. Це товариство у 1906 р. спорудило власний будинок на вул. Зіморовича (Дудаєва), 9, видавало власний часопис “Czasopismo Techniczne” (виходив до 1939 р.). Напередодні першої світової війни Політехнічне товариство налічувало 1039 членів. Коли у 1913 р. українці вийшли зі його складу і заснували Руське технічне товариство, об’єднання змінило назву на Польське політехнічне товариство.
Коло польських архітекторів у Львові (Kolo archtektow polskich we Lwowie), створене у 1907 р. як секція Політехнічного товариства, захищало та матеріально підтримувало митців, організовувало виставки, конкурси. Головами президії Кола у передвоєнні роки були, зокрема, Вінцент Ян Равскі, Людвік Балдвін Рамулт, Альфред Захарієвич.
Іншим фаховим об’єднанням у цей час було Товариство уповноважених будівничих (“Stowarzyszenie przemyslowe upowaznionych budowniczych”), куди входили також українці, завдання і діяльність якого були дещо подібні до тих функцій, які виконують нині Архітектурні палати в європейських країнах;
У період між світовими війнами Львів перебував у складі відновленої польської держави. У повоєнні роки у місті продовжувало свою діяльність Коло польських архітекторів у Львові. У 1934 р. була заснована Спілка архітекторів Польської республіки (Stowarzyszenie Architektow Rzeczypospolitej Polskiej – SARP), відділення якої діяло у Львові. Головою відділення у передвоєнні роки були, зокрема, Маріон Коссаковскі, Маріан Осіньскі (Marian Osinski, 1883-1974), декан архітектурного факультету Львівської політехніки.
У 1939 р. в результаті реалізації домовленостей пакту «Ріббентроп-Молотов», які призвели до початку другої світової війни, Польща була захоплена Німеччиною та СРСР. Західна Україна опинилась у складі тоталітарної комуністичної імперії. Нова влада відразу заборонила діяльність всіх політичних та громадських організацій та розпочала поширювати на захопленій території діяльність громадських об’єднань, які діяли в СРСР під контролем комуністичної влади, зокрема і творчих спілок.
Союз радянських архітекторів у СРСР був створений у 1933 р. відповідно до постанови ЦК ВКП(б) (з 1955 р. – Союз архітекторів СРСР). У 1937 р. заснована Спілка архітекторів УРСР як республіканська філія Союзу радянських архітекторів..
У жовтні 1940 р. в актовій залі Львівського політехнічного інституту були проведені збори архітекторів Львова, на яких обрано організаційний комітет у складі: Микола Мікула, Євген Нагірний та М. Перфецька. Цей оргкомітет розпочав приймати архітекторів до складу Союзу радянських архітекторів. На зборах, окрім львівських архітекторів, були присутні архітектори, прислані сюди для роботи з Києва, Харкова, Москви. Першим головою правління Львівського відділення СА УРСР було обрано А.М.Касьянова, харківського архітектора, відрядженого для роботи у Львові. Однак невдовзі почалась війна між СРСР та Німеччиною і Львів був окупований німецькими військами до липня 1944 р.
Перші згадки про відновлення діяльності Львівського відділення СА УРСР датовані жовтнем 1944 р. Знову був організований організаційний комітет, який очолив головний архітектор міста Анатолій Натальченко. В цей час у місті працювало біля 70 архітекторів, більшість яких прибула до Львова зі сходу. Архітектори-поляки у 1946-1947 рр. виїхали до Польщі, а місцевих архітекторів-українців на той час було мало.
Значним поштовхом для активізації діяльності Львівського відділення СА УРСР стало надання у 1947 р. владою приміщень на вул. Вірменській, 23 для організації тут Будинку архітектора – 7 кімнат загальною площею 95 кв.м. Тут була організована бібліотека, стали проводитись творчі заходи: обговорення проектів, лекції, виставки тощо. Однак у кінці 1949 р. ці приміщення передали Інституту прикладного і декоративного мистецтва. Примусове виселення відділення СА УРСР супроводжувалось ексцесами: штурмом будинку студентами, бійкою між проректором інституту Мельником та директором Будинку архітектора Г.Скубченком, розборками між сторонами конфлікту на бюро обласного комітету компартії…
Для відділення Спілки архітекторів надали приміщення у Львівському будинку вчених на вул. Міцкевича (нині Листопадового Чину), 6 – три кімнати на першому поверсі.
Співіснування двох організацій в одному будинку створювало незручності, неодноразово призводило до конфліктних ситуацій. Пожежа, яка виникла 21.10.1953, якраз у час, коли у цьому приміщенні проводився пленум Спілки архітекторів УРСР, стала для дирекції Будинку вчених приводом для виселення Львівського відділення СА УРСР з займаних приміщень. Знову Спілка стала бездомною. Для деяких заходів Спілки приміщення іноді надавала львівська філія інституту «Діпроміст».
У 1957 р. Спілка організувала конкурс на проекти серії типових проектів малоповерхових двох-, чотирьох- і восьмиквартирних житлових будинків. Кращі проекти були затверджені Держбудом УРСР для застосування у Львові.
У 1956 р. Андрій Шуляр, начальник відділу у справах будівництва та архітектури Львівського облвиконкому, запропонував правлінню Спілки пристосувати Порохову башту, пам’ятку архітектури ХVІ ст. для використання під Будинок архітектора. Порохова башта на той час – це були тільки стіни, над якими у 1950-х рр. влаштовані конструкції даху. Був організований конкурс на кращий проект облаштування внутрішнього простору Порохової башти. Кращим визнали проект групи архітекторів: В.Дорошенка, А.Діятяна та М.Юдкіна, який передбачав влаштування внутрішнього простору у трьох рівнях. Проектно-кошторисну документацію виконала Львівська проектна група республіканського науково-реставраційного управління Держбуду УРСР під керівництвом Володимира Дорошенка.
Андрій Шуляр забезпечив фінансування будівельних робіт за рахунок спеціальних коштів, що використовувалися на відбудову зруйнованих пам’яток архітектури та постачання фондових будівельних матеріалів та конструкцій.
Розробку інтер’єрів здійснили архітектори Андрій Шуляр, Ярослав Новаківський, Ярослав Назаркевич, Олег Радомський. Панно-зграфіто, присвячене засновникам Львова, на стіні на третьому поверсі над сходовим маршем виконали студенти інституту прикладного і декоративного мистецтва під керівництвом Романа Сельського.
Урочисте відкриття Львівського будинку архітектора відбулось 9 травня 1959 р.
Інтер’єри кафе на першому поверсі завершили пізніше, у 1963 р. за проектом Володимира Дорошенка та Володимира Блюсюка. Декоративне панно з керамічних елементів було виконане студентом-дипломантом інституту прикладного і декоративного мистецтва В.Гітерманом.
З того часу Львівський будинок архітектора став осередком творчої активності архітектурної спільноти Львова та області. Спілка архітекторів організовувала тут обговорення проектів, виставки творчих робіт архітекторів, художників, творчої молоді, дипломних робіт творчих вузів Львова, огляди-конкурси дипломних проектів архітектурних факультетів країни. Діяли студії малюнку та живопису для дітей, бібліотека.
Активно діяло у ті роки правління Львівського відділення СА УРСР. До його складу обирали, як правило, головних архітекторів Львова та області, керівників основних проектних організацій. Існувала практика професійного обговорення найбільш важливих для розвитку Львова містобудівних та архітектурних проектів. Зокрема, у 1970 р. обговорювався проект детального планування центральної частини Львова, виконаний авторським колективом під керівництвом Ярослава Новаківського у Львівській філії інституту «Діпроміст», проектні роботи, які передували створенню Державного історико-архітектурного заповідника у Львові у 1975 р., проектні пропозиції спортивно-видовищного залу на вул. Липова Алея, інші проекти.
Активно Будинок архітектора використовувався для культурного відпочинку та розваг не тільки архітекторів, а й творчої інтелігенції Львова. А про новорічні вечори, які проводились тут у 60-70-х рр. минулого століття ходили легенди. Отримати запрошення на ці вечори було надзвичайно престижним: тут зустрічали Новий рік разом з архітекторами знані львівські митці: художники, артисти, письменники, музиканти. Проводились бали-маскаради, грала жива музика (знамениті у свій час ансамбль «Медікус», рок-група німецьких студентів «Берлін Бубіс» тощо), лунали жарти, дружні розиграші, пісні…
Кошти на статутну діяльність Львівського відділення Спілки архітекторів надходили від обов’язкових відрахувань 10% фонду зарплати архітекторів проектних організацій на її рахунок, що було законодавчо закріплено. Це давало вести статутну діяльність, утримувати штатних працівників та забезпечувати функціонування Будинку архітектора.
Чисельність Львівського відділення Спілки архітекторів УРСР у 1946 р. складала 49 осіб і до 1963 р. коливалась у межах між 38 і 55. Зростання чисельності відділення (пізніше Львівської організації, Львівської обласної організації) почалось у 1970-рр.: 1970 р. – 65, 1975 – 105, 1980 – 126, 1983 – 145 осіб.
У 1989 р. у Львівському будинку архітектора відбулись, тоді ще у напівлегальних умовах, історичні перші збори Народного Руху України.
У 1990 р. на IX з’їзді Спілки архітекторів УРСР було прийняте рішення вийти зі складу Союзу архітекторів СРСР та утворити незалежну Спілку архітекторів України. У 1992 р. вже відповідно до українського законодавства замість Львівського відділення Спілки архітекторів УРСР була зареєстрована Львівська організація Спілки архітекторів України. На початку 1990-х рр. організація зіткнулась з надзвичайно складними проблемами фінансового характеру. Систему фінансування її діяльності за рахунок обов’язкових відрахувань проектних організацій відмінили. Слід було шукати інші джерела коштів.
Львівську організацію у той час очолював Роман Сивенький, який, окрім того, що був талановитим архітектором, виявив неабиякі організаційні та ділові здібності. Приміщення кафе на першому поверсі було здане в оренду ТОВ «Зодчий». Директор цього ТОВ, архітектор Микола Шпак, активно займався організацією культурного життя Спілки: у кафе та інших приміщеннях Будинку архітектора проводились творчі зустрічі, різноманітні святкування, концерти тощо, у яких приймали участь як архітектори так і відомі діячі культури, науки. Фінансову допомогу спілці надавали Творча архітектурна майстерня «Архпроект», Архітектурно-художнє об’єднання АРХО, інші приватні архітектурні фірми.
Це дало змогу не тільки утримати організацію, а й провести ремонт приміщень Будинку архітектора.
У 1996 р. Львівська організація САУ заснувала журнал «Архітектурний вісник» (головний редактор Віталій Шуляр). Впродовж 1996-2008 рр. було видано 35 номерів журналу. На жаль, внаслідок економічної кризи, видання журналу довелось припинити.
Нині ЛОО НСАУ налічує понад 300 членів організації.
Голови правління Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України: (попередні назви: Львівське відділення Спілки архітекторів УРСР, Львівська організація Спілки архітекторів України):
Анатолій Натальченко – 1945-1947;
І. Слободяник – 1947-1948;
Віктор Шарапенко – 1948-1949;
Л. Чуприн – 1949-1951;
Іван Персіков – 1951-1952;
Я. Яремченко – 1952- 1955;
Федір Амосов – 1955-1956;
Микола Юдкін – 1957-1960;
Станіслав Соколов – 1960-1965;
Мирон Вендзилович – 1965-1971;
Роман Липка – 1971-1983;
Андрій Рудницький – 1983-1988;
Роман Мих -1988-1990;
Роман Сивенький – 1990-1999;
Ярема Кушнір – 2000-2003;
Микола Габрель – 2003-2008;
Олександр Ярема – 2008-2017;
Богдан Гой – 2017-2020;
Микола Шеремета – з 2020 донині
1.Загальні положення
2. Цілі, завдання і основні форми діяльності Організації
3.Члени Спілки, їх права та обов’язки
4. Структура органи керівництва і контролю Організації
5. Кошти та майно Організації
6. Припинення діяльності Організації