Подія відбулася 1 травня у будівлі Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України “Пороховій вежі”. На неї було запрошено відомих львівських митців, архітекторів, реставраторів та представників комерційних структур. Метою заходу було привернути увагу усіх небайдужих до долі українського міста Маріуполь, яке зазнало нищівних руйнувань та окупації.
Виставковий проект планується відкрити до кінця року саме у Пороховій вежі, а згодом він мандруватиме містами Європи та Світу. Головним елементом Виставки стане мультимедійний макет, що відображатиме історію розвитку Маріуполя: від давніх скіфських, грецьких, а згодом і козацьких поселень і аж до сучасного промислового гіганта на березі Азовського моря. А також історію окупації та руйнування цього міста московитськими терористичними військами.
Модератором події була Ангеліна Єфименко – директорка Центру архітектури «Порохова Вежа».
Ідею виставки представили архітектори Богдан Гой та Максим Ясінський, які ініціювали організацію цієї експозиції. А групу студентів «Львівської політехніки», які провадили дослідження історії Маріуполя, представила студентка шостого курсу – Дарія Острікова, яка сама родом з Донеччини і продовжила навчання у Львові після повномасштабного вторгнення 2022 року.
Маріуполь – промисловий гігант степового півдня Донецької області. Історія міста сягає часів XIII століття, коли було засноване поселення Адомаха, далі місто було заселене Кримськими греками у XVIII сторіччі, саме вони дали назву місту – Маріуполь. Кінець ХІХ століття – період активної індустріалізації: поява першої залізниці, зведення двох металургійних заводів, залучення іноземних інвестицій в розвиток металургійної промисловості, розвиток промислової інфраструктури міста впродовж століття. А далі трагічні події 2014 року, відбудова після першої окупації рф, зведення аеропорту у 2018-му. І знову жахливі руйнації в 2022 році, які призвели до занепаду. «Проте Маріуполь повинен знову стати українським. Ми мріємо про відродження цього міста, в тому числі для збереження його автентики, нашої історії та культурної спадщини» – зазначила Дарія у своїй промові.
Не менш важливим етапом заходу було обговорення і висвітлення різноманітних поглядів та думок учасників події щодо основної ідеї проекту, а саме мультимедійного макету міста Маріуполя та організації турне світового рівня для його презентації.
Цікаві думки висловили завідувач Кафедри дизайну архітектурного середовища, професор Віктор Проскуряков, Директор інституту Архітектури і дизайну, професор Богдан Черкес, голова Львівської спілки архітекторів Микола Шеремета, завідувач кафедри реставрації Микола Бевз, Голова Львівського осередку Архітектурної палати Ігор Кузьмак, професор Юрій Диба та інші.
Зокрема Богдан Черкес зауважив: «Ми повинні туди вернутися…і забрати те, що забрали від нас… Тільки так, в такій ментальності ми зможемо вижити… відстоюючи своє».
А Ігор Кузьмак висловив наступну думку: «з комерційної точки зору, лише макету не достатньо, адже такий проект, як “M.U.I” має стати чимось більшим… і його слід розглядати не тільки на мистецькому рівні у вигляді макету, який мандрує по світу… бо кожен етап представлятиме свої фінансові навантаження. Треба звернутися до фінансових партнерів у Брюсселі, адже бельгійські підприємці були у витоків промислового розвитку Маріуполя. Цей проєкт має стати вузликом для прив’язки цілого ланцюжка подій логічної лінії, для Локомотиву, який рухатиме його і майбутню відбудову Маріуполя українською владою».
Завершенням презентації були слова Максима Ясінського, керівника проекту: «Макет – це не лише мандрівна експозиція, це інтерактивна модель для демонстрації давньої та сучасної історії міста, новаторських інфраструктурних, містобудівних та архітектурних рішень, які сприятимуть підвищенню якості життя мешканців Маріуполя після його визволення».
У кінці заходу несподіваним моментом була емоційна промова воїна ЗСУ, який випадково відвідав цю подію у Пороховій вежі. Він приїхав до Львова лікуватись після поранення. З повагою до його прохання – чоловік побажав залишитись інкогніто — він нагадав всім нам, яку ціну ми платимо в цій війні за свою свободу і можливість жити тим життям, яким хочемо, і що здоров’я бійців, у тому числі захисників Маріуполя – пріоритетне питання, яке потребує радикального вирішення.
Усі, хто хоче підтримати організацію Виставкового проєкту “M.U.I – МАРІУПОЛЬ – УКРАЇНСЬКА ІДЕНТИЧНІСТЬ” можуть це зробити з допомогою донатів, або звернувшись до організаторів проєкту через соцмережі.