Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?

Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?

31 серпня 2020 року о 16:00 год. відбудеться обговорення проекту дослідження Олександра Анісімова про зміни містопланування у Києві від пізнього соціалізму, через розпад радянської держави до нових системних умов.Тема доповіді "Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?"

Олександр Анісімов - міський дослідник, голова громадської організації "Розуміти Радянський Поділ", випускник програми ASIUD від CANactions, студент магістерської програми 4Cities Urban Studies.

"План — це генератор" — відома фраза теоретика і практика архітектури Ле Корбюзьє, що стала реальністю в СРСР. Завдяки командно-адміністративній економіці планувальникам вдавалося більш-менш рівномірно розвивати місто, просуваючи ідеали егалітарного соціалістичного суспільства. Генеральний план міста і його успішне виконання стверджували державну ідеологію не гірше парадів й свят. Хоч сьогодні ідеологія вже не відіграє центральної ролі, наслідування радянському планувальному мисленню залишилося й досі визначає майбутнє міста. Лишився підхід, що визначає планувальника над-експертом функціонування міста, його інституцію — головним суддею щодо якості плану, а Генеральний план — непохитною системою майбутнього. План, що був пов’язаний з державною власністю, 5-річками й директивним управлінням — певний метод мислення, який формує планувальний дискурс, що визначає з чого складається місто, хто бере участь в обговоренні майбутнього і як план варто втілювати в життя.

Яким чином планувальна парадигма змінювалася з часу розпаду Радянського Союзу до сьогодні? Як елементи системи містопланування Києва з Генпланом у центрі функціонують за умов ринково-олігархічної економіки? Як агенти міського планування змінюють процес без змін легального поля? Пошук відповідей на ці питання є частиною дослідницького проєкту магістерської роботи cтудента програми 4Cities Urban Studies, що координується Vreije Universiteit Brussel, Universite Libre Bruxelles та Universität Wien.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак (m.mazurak@lvivcenter.org) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Генеральний план Києва 1986 року, основне креслення. З книги "Полвека Глазами архитектора" В. Єжов, 2001 р.

Деталі за посиланням

Час проведення: 31 серпня 2020 року о 16:00 год. 

Місце проведення: Конференц-зал Центру міської історії, м. Львів, вул. Акад. Богомольця,6.

© 2013-2022 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.