Микола Глущенко "Барви ХХ століття"

Микола Глущенко "Барви ХХ століття"

7 жовтня 2021 року відбулося відкриття виставки Миколи Глущенка "Барви ХХ століття".

Цьогоріч відзначаємо 120-ту річницю від дня народження українського художника, людини непересічної долі - Миколи Глущенка.

«Барви ХХ століття» - спільний мистецький проєкт Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького та Галереї Ню Арт (м. Київ), присвячений цій даті.

Виставку розгорнуто одночасно у двох музейних локаціях: до експозиції у головній будівлі музею (проспект Свободи, 20) увійшли роботи Глущенка з приватної колекції Едуарда Димшиця, а в історичному комплексі (вул. М. Драгоманова, 42) будуть представлені твори митця зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.


За обсягом зібраного образотворчого матеріалу, такий масштабний виставковий проєкт відбувається у музеї вперше.

Микола Глущенко народився 04 (17) вересня 1901 року у м. Новомосковську (нині Дніпропетровська область). У 1918 році закінчив Комерційне училище у м. Юзівці (тепер –– Донецьк). Зі спалахом громадянської війни служив у Добровольчій армії генерала А. Денікіна (1919). Із залишками білогвардійських військ був інтернований до Польщі, а звідти втік до Німеччини. Займався у школі-студії Ганса Балушека у Берліні (1920). У 1920–1924 роках навчався у Берлінській вищій школі образотворчого мистецтва у Шарлоттенбурзі. З Берліна переїхав у Париж (1925–1936), де відкрив власне ательє й зажив слави першорядного художника. Він товаришував із Олександром Довженком і Володимиром Винниченком, спілкувався з Пабло Пікассо, Анрі Матіссом, Фернаном Леже, Луї Арагоном і Ельзою Тріоле, а також із Володимиром Маяковським. Писав портрети відомих письменників Ромена Роллана, Анрі Барбюса, Віктора Марґеріта, Марселя Кашена, видатного живописця Поля Сіньяка. Персональні виставки художника відбулись у Парижі, Марселі, Стокгольмі, Бухаресті, Львові. Глущенко здобув популярність, його твори дістали прихильну критику в Європі.

На початок 1930-х років припадає і початок творчої співпраці Глущенка з Національним музеєм. 1931 року у Львові створюється Асоціація незалежних українських митців (АНУМ). АНУМ прагне консолідувати українські мистецькі сили за кордоном та у Галичині, орієнтуючись на європейські артпроцеси. Більшість виставок АНУМ відбуваються у стінах Національного музею, й незмінно їхнім експонентом є Микола Глущенко.

Живучи за кордоном, окрім творчості, Глущенко також працював на радянську розвідку. 1936 року митець переїздить до Москви, а 1944 року повертається жити і працювати до Києва. 


Микола Глущенко «випробував» широкий спектр художніх напрямів і течій, які сповнили мистецьку палітру ХХ ст. Послідовно еволюціонував від естетичних засад імпресіонізму, неокласицизму і «нової речевості» до постімпресіонізму. Осягнувши пластичні основи кубізму (в ранній період), врешті, став на шлях експресіонізму та творення українського варіанту колоризму.

Час проведення: 7 жовтня- 7 листопада 2021 року.

Місце проведення: Національний музей ім. Андрея Шептицького, м. Львів, пр. Свободи, 20, вул. М. Драгоманова, 42.

© 2013-2021 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.