МІСЬКІ БУДИНКИ. ЗРУЙНОВАНА ПАМ’ЯТКА АРХІТЕКТУРИ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ.

Вночі 6 липня 2023 року російська ракета «Калібр» влучила в багатоквартирний житловий будинок у Львові. Цей комплекс, більш відомий серед львів’ян, як «Міські будинки», складається із 16 житлових будинків у Франківському районі Львова, розташований по вулиці Стрийській, на розі з вулицею Академіка Сахарова, під № 50—76в і має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.

Ця ніч ще раз доказала нам, що країна агресор націлена не тільки захопити наші території, а й повністю зруйнувати нашу культуру та майбутнє. 

Проєкт житлового комплексу у стилі раннього функціоналізму розробив львівський архітектор Міхал Риба (1896-1951) в 1925 році.  Функціоналізм —  це архітектурний напрям, різновид раціоналізму, що виник у 1920-х роках у Німеччині. Хоча загалом функціоналізм є того ж віку, що й будівництво загалом. Цей принцип незмінно проходить усю історію архітектури. Його основними рисами є поєднання в собі функції та форми. А вимогами функціоналізму є обумовленість зовнішнього виду будівлі її конструкцією і внутрішнім плануванням, які, своєю чергою, визначаються її практичним призначенням (функцією). Архітектори-функціоналісти прагнули до типізації житлового будівництва, спорудження великих житлових комплексів на вільних територіях.

Як і низку інших подібних будівельних проєктів міжвоєнного періоду вищезгаданий комплекс задумували, як соціальне і доступне житло. Першими його мешканцями стали викладачі та професори Львівської політехніки. 

Найважливішим компонентом композиції будинку є розпланування кам’яниці у формі наближеній до овалу, з невеликими ризалітами. Оздоблення будинків дуже скромне навіть для функціоналізму. Невеликі симетричні півкруглі та прямокутні вікна нагадують більше стильове орієнтування до ар-деко (Ар-деко — мистецька течія першої половини XX століття. З’явилася і розвивалася в архітектурі, декоративному мистецтві, моді та живописі. Є синтезом модерну і неокласицизму). 

До більшості під’їздів можна потрапити з круглого замкнутого внутрішнього двору. У будинку – невеликі помешкання, адже головною ціллю його зведення була велика кількість дешевих квартир. Кожен під’їзд комплексу виконаний в одній манері, всюди ті ж стилізовані декоративні елементи. Але сама ритмічна форма комплексу і розташування на схилі – творять вишуканий вигляд споруди. Хоч це житло планувалось як дешеве, це не означало, що буде некрасивим.

Вхідні двері до будинків виконані в дереві. Поручні в під’їздах теж мають дерев’яний верх, спроєктовані зі смаком, пропорційно і мають однотипні декоративні прикраси у формі квітів, що більше притаманне ар-деко. В цілому ансамбль кожного під’їзду виглядав гарно, хоч і стримано. Двері до квартир також були зроблені з дерева, зараз залишились лише поодинокі зразки.

Після падіння уламку російської ракети зруйновано перекриття одразу у двох спарених будинках. Повністю пошкоджені 3 та 4 поверхи у двох під’їздах. Міністерство культури та інформаційної політики звернулося до ЮНЕСКО з приводу російського ракетного удару по будівлях у буферній зоні в межах території об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “Львів – Ансамбль історичного центру”.

Наразі тривають обстеження та відновлювальні роботи. Щоб не спровокувати додаткових обвалів частину завалів розбирали вручну. Про це повідомив заступник міського голови Львова з питань містобудування Любомир Зубач. За його словами, у двох будинках треба зробити ще низку демонтажних робіт: стін і перекриттів, які є в аварійному стані. А у двох інших планують розпочати відновлення дахів. Споруду не будуть розбирати повністю. В планах зробити демонтаж аварійних частин.

Влада міста пообіцяла, якнайшвидше відновити зруйновану пам’ятку архітектури. Сподіваємось, що юридично-адміністративні перепони не завадять цьому.

Авторка статті – Смульська Ольга

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ
Call Now Button