Виставково-мистецький проєкт «Місто церков»

Виставково-мистецький проєкт «Місто церков»

22 вересня у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа» відбулося відкриття нового виставково-мистецького проєкту «Місто церков».

Проєкт висвітлює ретроспективу творчості Володимира Ольхомяка, який у свій час залишив по собі унікальний фотоархів. Ольхомяк працював понад 60 років у жанрі фотографії, завдяки роботі у багатьох культурних закладах фотохудожник створив низку унікальних мистецьких світлин до музейних путівників, виконував спортивні, будівельні та інші соціальні фоторепортажі, тощо. Доробок Володимира Ольхомяка надзвичайно цінний, адже він зумів зафіксувати багато архітектурних пам’яток, об’єктів культурної спадщини, які свідчать про нашу ідентичність. Великий відсоток фотоархіву складають світлини дерев’яних церков, які деякі із них станом на сьогодні знищені, розібрані або зруйновані.   

 

«Все розпочалося в 2017 році через перенесення  містобудівного архіву, де серед генеральних планів і топозйомок лежали малі ящички з картотекою...Це були контактні фото та негативи Володимира Ольхомяка, їх було дуже багато,  переважно пам’ятки архітектури. Володимир Ольхомяк тоді був на 90-му році життя, я поїхала до нього просити дозволу передати його архів до музею та наукової бібліотеки, він зустрів нас привітно, і з посмішкою на обличчі, не дивлячись, на те, що був майже повністю сліпий. Коли ми йому показали ящички з його картотекою він так дуже бережно, як скарб, провів по них  рукою, вийняв один із конвертиків з негативами і сказав: «Це фото з Дрогобича», і дійсно – це були фото церкви Юра у м. Дрогобич.  Тоді в мене і промайнула думка зробити виставку фото  цього чоловіка, але я тоді ще не уявляла, який великий доробок  залишив по собі  Ольхомяк, а це понад 50тис.фото і негативів…»

Оксана Ткачук, ідейниця та кураторка проєкту

Презентовані фотокартини – це лише маленький відсоток обраних світлин до огляду, у цей перелік увійшли фото церков, які станом на сьогодні під охороною UNESCO. Експозицію доповнили макети дерев’яних церков, автором, яких є Михайло Яськович.

«Основна концепція дизайну експозиції та архітектури простору полягала в тому, щоб зробити імітацію сучасного урбаністичного міста посеред якого розміщені аутентичні  сакральні споруди та їхні обриси…, але при цьому не перенасити простір та дотриматися відчуття легкості під час огляду. Самі фотосвітлини спеціально відтворені так, наче, створюють ефект 3d-зображення, щоб передати відчуття фотоплівки та негативів, з яких, власне, і виконувалося оцифрування. Фото церков, які станом на сьогодні згоріли, знищені або розібрані спеціально виділені червоним кольором з метою заклику до охорони культурної спадщини…»

Ангеліна Єфименко, дизайнерка експозиції та артдиректорка Центру

Куратор виставки: Оксана Ткачук

Дизайнерка експозиції: Ангеліна Єфименко

Технічна підтримка: Степан Гладій, Іван Лука, Назар Цедуляк, Мирослав Матвій

Науковий консультант: Василь Слободян

Автор макетів: Михайло Яськович

Фото: Олена Боянівська, Ангеліна Єфименко

Окремі подяки:

Світлані  Мазепі, Галині Корнєєвій, Отцю Миколі Бобику та Богдану Гою

Партнери

  • Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України
  • Центр архітектури, дизайну і урбаністики “Порохова Вежа”
  • Львівська обласна рада
  • Львівська облдержадміністрація
  • Парафія Ікони Скоропослушниці ПЦУ м.Львова
  • КП ЛОР «Львівська обласна науково- педагогічна бібліотека»
  • Інститут – заповідник ім. Маркіяна Шашкевича
  • Львівський Фотомузей
  • Ожидівський млин

м. Львів, Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа»

22.09.2021

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.