Відкритий лист до громади міста Львова (з приводу руйнування мозаїки колишнього магазину "Океан")

Відкритий лист до громади міста Львова (з приводу руйнування мозаїки колишнього магазину "Океан")

Шановні львів'яни!

Ми, представники громади Львова, професійні архітектори, розділяємо загальний біль й висловлюємо глибокий жаль з приводу брутального руйнування мозаїчного панно та будівлі колишнього магазину «Океан» на вул. Володимира Великого, знаного у світі твору українського архітектурного та монументального модернізму, авторства - талановитих львівських художників очолюваних Володимиром Патиком та архітекторів - Василя Каменщика та Ярослава Мастила.

Реагуючи на цей кричущий вандалізм, правління Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України на чолі з головою правління Богданом Гоєм в екстреному порядку скликало та провело розширене позачергове засідання за участі головного архітектора міста Юліана Чаплінського й начальниці управління охорони історичного середовища міста Лілії Онищенко-Швець.

Обговоривши можливі причини та наслідки цього інциденту, ми висловлюємо свою спільну позицію і доносимо її до громади аби запобігти подібним втратам національних культурних надбань у майбутньому.

Ми констатуємо, що магазин «Океан» був зведений у 1982 р. – на початку останнього радянського десятиліття у Львові. Споруда стала окрасою вул. Володимира Великого і стала знаковим об’єктом та яскравим прикладом впровадження в тогочасну архітектуру осучаснених елементів української національної ідентичності.

Зважаючи на те, що втрачений оригінал мозаїки та архітектурної споруди уже не повернути, пропонуємо міській управі віднайти можливість виконати її копію й у найстисліші терміни провести відкритий архітектурно-інвестиційний бліц-конкурс щодо вироблення концепції облаштування на цьому місці нового мистецького громадського простору.

Також усебічно підтримуємо рішення щодо повернення ділянки у комунальну власність міста та проведення її ревіталізації в т.ч. коштом теперішнього користувача, який на наше переконання свідомо знищив зазначений об’єкт архітектури і мистецтва. Подібний прецедент трактуємо та обґрунтовуємо, керуючись положеннями Ризької хартії «Про автентичність та історичну реконструкцію культурної спадщини», яка була ухвалена у 2000 р. спеціально для пострадянських країн, що перебувають в умовах перехідного періоду.

Поділяючи громадський резонанс стосовно згаданого прояву диверсії супроти української культури, вважаємо за доцільне провести комплексне розслідування цього інциденту, тим більше, що відбувся він напередодні виборів до ВР України.

Для вироблення механізму запобігання подібних інцидентів у майбутньому, а також для подальшої взаємодії й тісної співпраці декларуємо створення робочої групи із уповноважених представників ЛОО НСАУ та (за згодою) виконавчих органів Львівської міської ради. 

Голова правління ЛООНСАУ                                             Гой Б.В.

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.