Відкриття мультимедійного інтерактивного проекту «Іван Левинський. Імпульс»

Відкриття мультимедійного інтерактивного проекту  «Іван Левинський. Імпульс»

26 березня 2019 року у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова ВЕЖА» відбулося відкриття виставки «Іван Левинський. Імпульс» першого заходу в рамках нещодавно проголошеного Року Івана Левинського.

У стінах Порохової вежі відкрився новий мультимедійний виставковий проект «Іван Левинський. Імпульс», створений Львівською обласною організацією Національної спілки архітекторів України спільно з Арт-центром «Я Галерея» Павла Гудімова. На відкриття виставки завітало сотні людей, бажаючих поближче познайомитися з творчістю видатного львівського будівничого, створивши справжній аншлаг. Голова Львівської спілки архітекторів та комісар проекту Богдан Гой спільно з куратором проекту Павлом Гудімовим мали честь відкрити проект та запросити усіх присутніх зануритися в атмосферу кінця ХІХ – початку ХХ століття, час, коли жив та працював великий зодчий.

Подію також відвідали представники обласної та міської влади. Так, Оксана Ткачук, директор департаменту архітектури та розвитку містобудування наголосила на актуальності такого роду заходів, що спрямовані на популяризацію  творчості вітчизняних архітекторів, а також була приємно зворушена такою кількістю присутніх, що виявили зацікавлення проектом. Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко зазначив, що першу подію в рамках Року Івана Левинського – відкриття виставки «Іван Левинський. Імпульс» можна вважати більш, ніж успішною та переконаний, що наступні події в межах цього заходу будуть не менш цікавими та інформативними.

Проект називається «Імпульс», так як Іван Левинський фактично задав поштовх і вектор руху для сучасного розвитку міста. Його феномен полягає у віднайдені автентичного унікального українського стилю в архітектурі, що дозволило ідентифікувати Львів як особливе, незалежне місто та задати напрямок розвитку західноукраїнської архітектури.

Виставковий проект розмістився на трьох поверхах будівлі. Перший поверх знайомить відвідувачів, власне, з феноменальним будівничим  Іваном Левинським та його будівлями, які представлені на численних світлинах. Великий акцент зроблено на фрагментах та деталях будівель, розглядаючи які поневолі замислюєшся, як кожного дня проходиш повз, не звертаючи на них жодної уваги. Левинський працював не лише над архітектурою самої будівлі, а й прискіпливо відносився до кожної її деталі. Дерев’яні  елементи, ковані декорації, вітражі, кераміка – все це було опрацьовано індивідуально для кожного об’єкту.

На другому поверсі розмістилася експозиція під назвою «Маркери часу». Для того, щоб краще зрозуміти той час і епоху, в яку творив Левинський, відвідувачам пропонується трохи поринути в історію та дізнатися цікаві факти з минулого.

Третій поверх чи не найцікавіший. Потрапивши на нього, погляд одразу ж зупиняється на чудовій інсталяції кабінету Івана Левинського, виконаній художником та мистецтвознавцем Володимиром Костирком. Кабінет відтворено згідно фотографії початку ХХ століття, що була знайдена в альбомі у колекції Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника. Параметри інсталяції кабінету, в якому ймовірно працював Іван Левинський, виконані у натуральну величину, тож перед нами постає скромна маленька кімнатка великого будівничого. Окрім того, на цьому ж поверсі є можливість  оглянути архівні оригінали креслень фірми Левинського, артефакти з приватних колекцій та ще більше фотографій. На виставці також представлено три документальні фільми, відзняті спеціально для проекту «Іван Левинський. Імпульс».

Надзвичайна архітектура, створена Іваном Левинським, оточує нас на кожному кроці, але чи то через постійний поспіх, чи то через неуважність ми її часто не помічаємо, тим часом вона руйнується на наших очах. Метою виставки є звернути увагу на об’єкти фірми Івана Левинського, а також на проблеми збереження дійсно унікальної архітектури національного стилю.

 

Анна Павлова

28.03.2019

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.