В архітектурному конкурсі від «Технопарку» переміг і Київ, і Львів

результати Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу

В кінці грудня стали відомі результати Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу на найкращу проектну пропозицію мультифункційної громадської будівлі з багаторівневим паркінгом на вулиці Федьковича, 55 у Львові. Ця будівля мала б вирішити проблему паркінгу (до 250 авто), поєднати офісний і громадський простори — і стати одним із акцентів комплексу Бізнес-сіті «Технопарк». Власне, «Технопарк» і був організатором та замовником конкурсу, за сприяння Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міськради та ЛОО Національної спілки архітекторів України. Перемогу ― а отже пріоритетне право укладання договору на проектування ― отримали архітектори з Києва, а саме Бюро «Паламарчук». 

Друга премія дісталася львів’янам Михайлові Ягольнику і студії «А44»,

третя ― архітектурній майстерні «ФОРМА» зі столиці; ці команди отримали грошові винагороди.

Загалом на участь у конкурсі надійшло 74 заявки, а подано було 48 проектів. Географія учасників широка: більшість зі Львова й Києва, а також із Харкова, Дніпропетровська, Тернополя, Жидачева, Чернівців і Маріуполя, розповів відповідальний секретар конкурсу Мар’ян Кардаш. Він відзначає якісну візуально-графічну подачу проектів, комплексність пропонованих рішень, а напружена робота журі, за його словами, свідчить про високий професійний рівень учасників. Проекти оцінювали відомі архітектори Віктор Демидов (Дніпропетровськ) і Віктор Кудін (Київ), головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, Віталій Кирилів із дизайн-бюро Hochu rayu, ЛОО НСАУ репрезентував доцент Інституту архітектури Львівської політехніки Богдан Гой, а організаторів — Володимир Гаразд, Тарас Цибульський, Олег Клок. 

Керівник будівельного холдингу, складовою якого є «Технопарк», Володимир Гаразд розповідає:

― У нас вже був проект, але він нас не влаштовував. Спочатку нас вразила велика кількість учасників конкурсу, а коли ми побачили подані проектні рішення ― зрозуміли, що загалом професійний рівень достатньо високий і оцінювати та обирати переможців буде непросто. У шорт-лист із 48-ми було відібрано 17 конкурсних проектів, а пізніше з-поміж них ― 7 лауреатів. Пропозиції ― дуже різні, кожна по-своєму цікава. Наші ж критерії ― як корпоративного бізнесу ― визначаються насамперед відчуттям потреб ринку. Будівництво конкурсного об᾿єкта заплановане не раніше, ніж на початок наступного року. Тепер нам важливо отримати максимально якісний продукт, коли проектним рішенням задоволений і замовник, і архітектор. Завдяки цьому досвіду бачимо перспективу проведення конкурсів ― не тільки стосовно окремих споруд, я й також генпланів, благоустрою територій, розвитку середовища і т.д. 

Замовник «результатом конкурсу задоволений». Що ж запропонував переможець? За словами Ігоря Паламарчука, він із колегами з бюро орієнтуються на прості лаконічні рішення, одну ключову ідею, на якій, вважають, і слід концентрувати зусилля та ресурси. Архітектор розповідає про концепцію й три головні ідеї свого проекту:

― По-перше, це один підхід для всіх фасадів, тобто у нас, на відміну від багатьох інших проектів, немає великої різноманітності прийомів, матеріалів. Ми звели все до одного матеріалу ― це метал: він дозволяє зробити паркінг ― технічну прагматичну споруду, що завжди випадає з архітектурного контексту, ― більш лояльним до середовища (а це, нагадаю, не промзона). Для автостоянки метал перфорований, на панелях громадської частини будівлі ― суцільний. Друга ідея ― лаконічна композиція: маємо два прямокутні об᾿єми, один з яких формує паркінг, другий ― вулицю, один зміщений щодо іншого. Важливим є також співвідношення «стіна ― вікно», тобто чергування глухої стіни і засклених поверхонь у певному ритмі, пропорційне узгодження їх площ. Це, а також відсутність балконів, балок, колон, як і загальновідомі технічні прийоми (використання утеплювача тощо), допомагає консервувати тепло в будівлі. Наголошу, що ми прагнули зробити об’єкт корисним не тільки для замовника, працівників майбутнього офісу й користувачів стоянки, а й для кварталу загалом: так, на першому поверсі маємо кафе з трьома зонами ― закритою, терасою і сквером із лавками, де можна посидіти, поїсти в обід, там буде пішохідна вулиця; крім того, прагнучи уникнути черги машин до паркінгу й конфлікту «пішохід ― авто», ми зробили заїзд на стоянку з двору. 

Ігор Паламарчук ― архітектор із досвідом: свого часу працював у «Київпроекті», у США, а повернувшись, заснував у Києві власне бюро, що займається реконструкцією, проектуванням житлових і офісних будівель. Воно є розробником корпоративного стилю Oriflame (офісів компанії в Україні, Росії, Казахстані), має високі відзнаки на конкурсах «Inter*Year», «ArtSpace». До архітектурних  конкурсів в Україні, як зауважує киянин, загалом ставився з недовірою, але цю позицію змінив львівський досвід ― конкурс на офісний комплекс ІТ-галузі по вул. П. Мирного, 24 у Львові й теперішній конкурс від «Технопарку», в якому вже як учасник здобув перше місце. Каже, в архітектурних змаганнях передбачити успіх важко, адже «архітектура ― це не математика, її не можна міряти тільки метрами і гривнями, а треба брати до уваги всі фактори в комплексі».

2 місце. Михайло Ягольник і студія «А44», Львів

3 місце. Архітектурна майстерня «ФОРМА», Київ

Мар’ян Кардаш наголошує: принцип конкурсних змагань витримано цілком, із дотриманням анонімності та неупередженої оцінки проектів членами журі. На сторінці конкурсу у Facebook його учасники висловлювали зауваження щодо організації конкурсу і дискутували між собою. Як зауважує М. Кардаш, така відкрита комунікація дозволяє проаналізувати недоліки й уникнути їх у майбутньому.

До 19 лютого конкурсні проекти архітектурного змагання від «Технопарку» можна оглянути на виставці у Львові за адресою — вул. Героїв УПА, 72, у холі корпусу. 

05.02.2016

Ірина Шутка

Фото і візуалізації конкурсних проектів надані організаторами конкурсу

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.