У Пороховій вежі відкрилась виставка про відомого львівського урбаніста – Ярослава Новаківського

19 січня, у свято Водохреща, у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа» Львівська спілка архітекторів відкрила виставку до 100-річчя відомого зодчого, батька сучасного генплану нашого міста – Ярослава Олексовича Новаківського (1920-1982).
Ярослав Новаківський - народився 4 січня 1920 р. у родині відомого львівського художника – Олекси Новаківського. Навчався у 1-й міській гімназії Львова. А у 1950 р. закінчив Львівський політехнічний інститут (тепер Національний університет «Львівська політехніка»). Після закінчення навчання працював у Львівській філії інституту «Діпроміст» (тепер ДПІ «Містопроект»). Упродовж 1961-1977 р. очолював тут архітектурно-планувальну майстерню № 2, якою було розроблено містобудівну проектну документацію для більшості міст і селищ міського типу Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської і Чернівецької областей. У 1974 р. Я. О. Новаківському було присвоєно звання Заслуженого архітектора України. Загалом Ярослав Новаківський є автором та співавтором понад 400 містобудівних проектів. Помер у Львові 21 травня 1982 року.
«Ярослав Новаківський – це унікальна особистість у архітектурному і громадському житі Львова. Це постать, яка стала своєрідним містком поміж українською інтелігенцією поч. ХХ століття, які мріяли про створення самостійної Української держави, до когорти яких без сумніву входив його знаменитий батько, та львівськими інтелектуалами кінця ХХ століття, які не лише сформували львівську архітектурну школу урбаністики, але й були активними учасниками процесів відродження України та здобуття нею Незалежності» - розповів у вступному слові на відкритті виставки голова Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України – Богдан Гой.
Виступили також колеги, які знали та працювали з Ярославом Новаківським – Віталій Дубина, Олесь Ярема, Олег Чамара, Микола Габрель, Василь Глинчак, а від родини зодчого – Ганна Новаківська.
Зокрема теперішній керівник архітектурно-планувальної майстерні №2 інституту «Містопроект» - Віталій Іванович Дубина зазначив: «Саме завдяки Новаківському вдалось переконати у 1967 році радянське керівництво в тому, що у Львові є достатньо інтелектуального потенціалу та фахових кадрів, щоб розробляти генплан нашого міста не у Москві чи Києві, а саме у Львові. Він був автором найбільш сміливих урбаністичних ідей того часу: підземного трамваю, відбудови та реставрації оборонних мурів міста, та й Порохова вежа як Львівський будинок архітекторів – це в значній мірі проект, реалізація якого була б неможливою без активної участі Ярослава Олексовича».
Виставка працюватиме до 25 лютого щоденно, крім понеділка.
Місце проведення: Центр архітектури, дизайну та урбаністики Порохова ВЕЖА, 2-ий поверх, вул. Підвальна, 4, м. Львів.