Олексій Образцов: «Якщо йти за шаблоном — отримаєш шаблон»

21 січня у Львові відбулася лекція архітектора з Дніпра Олексія Образцова і презентація від компанії «Грілекс», завдяки якій і стала можливою ця зустріч, ініційована львівським осередком Національної спілки архітекторів України.
Цього разу зустріч, що відбулась у ресторані «Арт-Маестро», зібрала представників архітектурної спільноти не лише Львова, а й інших міст — Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Хмельницького. Представляючи Олексія Образцова, заступник голови правління ЛОО НСАУ Богдан Гой назвав його одним із найкращих архітекторів сучасної України, який має власний авторський почерк і своєю діяльністю показує, як творити унікальну і якісну архітектуру тут, у рідній країні.
О.Образцова, головного архітектора бюро «АрхОбраз» (займається проектуванням житлових і громадських будівель, індивідуального житла, дизайну інтер’єрів), у Львові знають: він мав тут замовлення, свого часу брав участь в архітектурному фестивалі «ПростоНеба». Назагал архітектор охоче ділиться професійним досвідом, витупаючи з лекціями на різних заходах, як огляди-конкурси чи молодіжні конкурси, скажімо, ARCHІVІSІON і STEEL FREEDOM. А в Дніпрі — ініціював цикл відкритих лекцій «Архітектурна практика»: фахівці розповідають студентам-архітекторам про свою діяльність — «щоб молодь чіткіше розуміла, що її чекає в майбутньому». О.Образцов запрошує до лекторію і львівських колег. Сам же у Львові прочитав лекцію «Однородинне житло: досвід, практика, експерименти».
Архітектор каже:
— Лекція базується на моїй роботі «Приватне» («Частное»), і моя ціль — поділитися своїм досвідом і досвідом нашої майстерні у галузі проектування індивідуальних житлових будинків, донести нашу систему цінностей. Одна з важливих особливостей цього напряму в тому, що це доволі вузька ніша — одна з небагатьох, де нині живе і розвивається сучасна українська архітектура і дизайн. Багато хто вважає, що це сфера, так би мовити, асоціальна і загалом егоцентрична з точки зору обслуговування вузьких інтересів замовників; ці об’єкти — зазвичай за парканами, але, з іншого боку, у процесі їхньої експлуатації там перетинаються найрізноманітніші категорії соціуму, починаючи від замовників-господарів та їхніх дітей і завершуючи людьми, які обслуговують цей будинок (няні, водії, персонал, проектувальники тощо). Водночас такі об’єкти — це й вінець сучасних технологій, майданчик для експериментів, пошуків, результати яких потім поширюються й на масове будівництво. Тому, думаю, соціальна роль такої архітектури в перспективі проявиться — у випадку наших правильних дій, звичайно, позитивно.
Жанр індивідуального житла охоплює приблизно чверть об’єктів, над якими працює майстерня О.Образцова. Загалом таких є з півтора десятка (найбільше у Києві), половина з них — реалізовані. Деякі роботи мають відзнаки, зокрема за інтер’єри: «Дніпровська оптика» — 3 місце в конкурсі «Інтер’єр року 2016»; High Lounge — перше місце в рамках премії НСАУ Inter’Year 2016.
Індивідуальні житлові будинки в «АрхОбразі» розглядають як форму діалогу його мешканців із навколишнім середовищем. Тому перед проектуванням украй важливим вважають «діалог з ландшафтом»: дослідження території, особливостей рельєфу, місцевої забудови. Водночас велику увагу О.Образцов надає й діалогу із замовником, адже сенс приватної архітектури — виразити його характер, цінності. Тут, зауважує, важливо розворушити уяву замовника — аби підважити стандартні підходи і стереотипні побажання. Презентуючи проекти індивідуального житла та дизайну інтер’єрів, спікер торкнувся різних аспектів: «звідки беруться замовники», «як в ідентичних умовах зробити два різні об’єкти», «як створити сучасну архітектурну форму за допомогою традиційних технологій і матеріалів», «як переконати замовника залишити бетонні стелі», і чому «якщо йти за шаблоном — отримаєш шаблон». Олексій та його команда люблять експериментувати, а їхнє кредо — «Натхненна доцільність» («Вдохновленная целесообразность»).
Опісля відбулась презентація від генерального партнера заходу компанії «Грілекс» — офіційного дистриб’ютора грилів і барбекю відомих брендів Char-Broil, FireMagic, торгових марок Saber і Dancook. Компанія — «експерт зі смаження» — ставить за мету пропагувати грилювання в Україні. Виявляється, ця кулінарно-відпочинкова активність — ціле мистецтво і один із чудових способів гарно провести час зі сім’єю чи друзями. Найбільше це полюбляють у США (16 грилів на 10 будиків!).
Керівник ТОВ «Грілекс» (Львів) Максим Федоров розповів про проектування вуличних гриль-кухонь: види грилювання (барбекю, мангал, тандир, камадо, гриль), види грилів (зокрема за видом палива: газові, вугільні й електричні), світові бренди. Фото 12-15 У процесі проектування вуличної кухні важливими є такі аспекти, як вибір матеріалів, компоненти кухні, нюанси монтажу, гарантування безпеки і, звісно, побажання замовника. Якщо врахувати все це, отримаєш повноцінну відпочинкову зону, де все буде раціонально й функціонально, господар насолоджуватиметься процесом готування (відпрацьовані до дрібниць технології зіпсувати продукт не дозволять), а гості — смачною стравою.
За словами Максима, вуличні гриль-кухні можуть бути цікавим елементом індивідуального житла чи ресторану (варіант облаштування відкритої гриль-зон, де на твоїх очах твоє замовлення перетворюють на запашну апетитну їжу). Відтак логічним продовженням презентації став фуршет: кожен охочий міг на зуб перевірити все почуте, спробувавши м’ясні страви, приготовані на обладнанні, яке на українському ринку пропонує «Грілекс».
30.01.2017
Ірина Шутка