Metropolis. Минулі утопії майбутнього (львівська репрезентація)

Metropolis. Минулі утопії майбутнього (львівська репрезентація)

23 жовтня 2018 року у новоствореному Центрі Архітектури, Дизайну та Урбаністики «Порохова ВЕЖА» (м. Львів, вул. Підвальна, 4) відбулося відкриття львівської репрезентації міждисциплінарного візуального проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього», куратором якого виступив Павло Гудімов та арт-центр «Я Галерея».

Експозицію відкрили голова правління Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України Богдан Гой спільно з куратором проекту Павлом Гудімовим. Одночасно з відкриттям цієї мультимедійної виставки у Пороховій вежі презентували новостворений Центр архітектури, дизайну та урбаністики. Це універсальний простір, в якому кожен з поверхів може використовуватися для  різноманітних функцій. У приміщенні Порохової вежі будуть відбуватися різного роду архітектурні та мистецькі заходи, такі як презентації, семінари, лекції, навчання, виставки, майстер-класи, міжнародні виставки та програми. Як зазначив Богдан Гой, виставка «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» стане першим кроком на шляху до перетворення львівського Будинку архітектора у повноцінну архітектурно-мистецьку інституцію.

У відкритті оновленої Порохової вежі взяла участь директор департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Оксана Ткачук, яка зауважила, що саме завдяки державній грантовій підтримці від Українського культурного фонду проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» Будинку архітектора вдалося надати потужний імпульс новітнього розвитку.

Основна тема виставки — погляди візіонерів минулого на майбутнє. У ній представлено те, як у минулому мислили собі майбутнє, як мріяли змінити світ на початку ХХ століття у період авангарду. Окремим розділом експозиції є проекти, присвячені повоєнній реконструкції Хрещатика і Києва загалом у діалозі з гравюрами Джованні Батіста Піранезі. Роботи, що експонуються у межах проекту, втілюють погляди митців у сферах архітектури, винаходів, кіно та ілюстрації.

Виставка Metropolis названа на честь однойменного фільму Фріца Ланга 1927 року. У фільмі обмірковується абсурдне прагнення людства ще майже століття тому до надмірності та гігантоманії (у різних сенсах), аналізуючи попередні хиби історії та пророкуючи прийдешні. Це експресіоністично налаштована стрічка, яка багато що змінила, але при цьому мала складну долю. Вона провалилася у прокаті в Німеччині, проте її відкрили заново на початку ХХІ століття. В одному із залів демонструються, власне, фрагменти з фільму Metropolis.

Окрім того, на виставці представлено фрагменти таких фільмів, як «Аеліта» Якова Протазанова, в якому головні герої прагнуть здійснити міжпланетарну подорож, «Нові часи» Чарлі Чапліна –  частково німий комедійний кінофільм,  де головний персонаж  прагне вижити в індустріальному світі, а також «Подорож на Місяць» Жоржа Мельєса – німа короткометражна фарсова комедія 1902 року, що вважається першим науково-фантастичним фільмом в історії кінематографу.

Експозиція «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» займає усі 3 поверхи Порохової вежі. На ній представлені моделі утопічних міст і будівель Джованні Баттіста Піранезі, Клода-Ніколя Леду, Жана-Жака Леке, Етьєна-Луі Булле, Якова Черніхова, Ле Корбюзьє та українських архітекторів пізнього модернізму. Важливе місце у виставці приділено графіці українського художника Якова Черніхова, який у 1933 році видав книгу «Архітектурні фантазії. 101 композиція», проте у свій час ця книга отримала негативні рецензії.

Велику цінність становлять оригінали утопічних проектів реконструкції Києва, що належать українським архітекторам «сталінського» періоду: Олександру Власову, Олексію Тацію, Дмитрові Чечуліну, Володимиру Заболотному, Семену Фрідліну та ін. Окремої уваги заслуговує графіка Володимира Пінігіна - львівського художника-графіка, відомого своїми роботами  на тему наукової фантастики. Його роботи стали частиною львівського контексту цього виставкового проекту, який містив вперше показані широкій публіці архівні матеріали т.з. «Львівських утопій», а саме: проект будівництва комплексу «Корона міста» на горі Цитадель у часи німецької окупації, а також проект порту у Львові – «Порт п’яти морів», який мав розміститись на каналі, що поєднував би Чорне і Балтійське моря.

Для експонування на виставці було представлено роботи з колекцій Національного заповідника «Софія Київська», Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника та приватних колекцій.

Виставку «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» можна оглянути у Пороховій вежі щоденно крім понеділка.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

Партнери проекту: КНАУФ Україна, Харизма декору, Light Forum, ресторація «Fellner & Helmer»

За підтримки:

                                                     

Анна Павлова

24.10.2018

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.