Лист ЛОО НСАУ щодо планів спорудження підземного паркінгу перед ЛНУ ім. І. Франка

Лист ЛОО НСАУ щодо планів спорудження підземного паркінгу перед ЛНУ ім. І. Франка

Члени Правління Львівської обласної організації НСАУ, розглянувши на своєму засіданні 7 лютого 2018 року ДПТ у районі вул. Січових Стрільців, вул. Університетської, вул. Листопадового Чину у м. Львові (підземний паркінг під площею перед ЛНУ ім. Франка) дійшли до висновку, що реалізація цього проекту в суспільно-політичних та економічних умовах першої половини ХХІ ст. є неможливою (обґрунтування цього твердження далі по тексту). Проте, місто потребує подальшого проектного пошуку вирішення таких архітектурно-містобудівних проблем Львова.

У архітектурному середовищі, як і у більшості львів’ян загалом, немає одностайної схвальної думки щодо доцільності спорудження мережі підземних паркінгів у центральній частині нашого міста. Зарубіжний досвід прогресивних країн показує неоднозначність щодо вирішення цього питання. Так, якщо в таких історичних містах як Відень, Лондон, Дрезден тощо є багато якісних прикладів спорудження багаторівневих паркінгів безпосередньо близько до всесвітньо відомих пам’яток (в т.ч. під «зеленими зонами» міста), то в таких містах як Париж, Берлін, Рим, Мілан, Зальцбург тощо – перевага надається багаторівневим наземним паркінгам довкола центральної частини міста (а підземні паркінги споруджуються під новобудовами).

Щодо транспортних заторів, то у більшості великих історичних міст обрано шлях адміністративного обмеження в’їзду у центральну частину (як правило платний або обмежений в’їзд і надмірно висока вартість наземного паркування).

Щодо проекту ДП «Містопроект», то, на жаль, жоден із запропонованих варіантів не вирішує всіх проблем даної території проектування.

А пропозиція проведення лінії тролейбусного зв’язку попри монумент І. Франка є дуже дискусійною з точки зору візуального сприйняття.

Необґрунтованою з точки зору ефективного використання території та інвестиційних коштів є пропозиція щодо влаштування саме дворівневого паркінгу. 

Такий розмір робить його найменш доцільним оскільки, з висновків геологічних досліджень, без спеціальних засобів глибина проектованої підземної споруди повинна бути не нижче відмітки – 4,0 м. Отже, доцільно було б розглядати можливість або проектування однорівневого паркінгу, або ж паркінг у 3-5 рівнів, що загалом дозволить зменшити вартість 1 паркомісця в ньому та буде суттєвим ресурсом для зменшення транспортного навантаження на цю ділянку середмістя.

Загалом ідея спорудження об’єкту такої транспортної інфраструктури безпосередньо близько до головного корпусу ЛНУ ім. І. Франка (колишній «Галицький сейм») та за рахунок частини парку ім. І. Франка (один з найстаріших публічних парків Європи) – є досить проблемним з питань складності процедур погодження та імовірних протестів громадськості (з огляду на те, що рішення щодо зміни призначення земель природно-пам’яткового характеру можливе лише через погодження з ВР України, а можливе нанесення шкоди пам’яткам національного значення є важким кримінальним злочином). 

Усе це свідчить про недостатню можливість реалізації хоча б базових рішень цього проекту.

Водночас слід зауважити, що ідея створення якісного пішохідного громадського простору поміж Парком та Університетом є у своїй суті правильною і потребує подальших проектних пошуків та виважених архітектурно-містобудівних рішень.

Щодо конкретних пропозицій, то поміж великої кількості ідей, висловлених на засіданні Правління, пропонуємо декілька, що на думку членів ЛОО НСАУ є найбільш актуальними, і які б допомогли знайти шлях вирішення окреслених вище проблем:

  • Пропонуємо розглянути ідею облаштування т.з. «пілотного проекту великої підземної автостоянки» у місці меморіалу воїнам радянської армії на вул. Стрийській із його демонтажем та впорядкуванням вхідного порталу до Парку Культури ім. Б. Хмельницького (після проведення коректної ексгумації досі наявних там захоронень).
  • Реконструювати існуючий підземний паркінг перед готелем «Дністер», розглянувши також можливість в контексті цього проекту – продовження транспортної розв’язки підземним тунелем (проколом) крізь вул. Листопадового Чину на вул. Замкнену.
  • Передбачити та реалізувати спорудження громадського наземного багаторівневого паркінгу на території військової частини по вул. Городоцькій.
  • Опрацювати з метою набуття «позитивного досвіду» реалізації муніципальних багаторівневих підземних паркінгів у т.з. нових районах Львова, де вже теж сформувались актуальні проблеми нестачі наземних паркомісць (на Сихові поруч з ринками «Шувар» та «Санта-барбара», в районі вул. Наукова-В.Великого поруч з «Новим ЦУМ-ом», вул. І.Мазепи-П.Орлика поруч з ринком «Тополя» тощо).

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.