Липень розпочався Днем архітектури

Липень в Україні розпочинається Днем архітектури. Так уже двадцять років. Традиційно цього дня у Львові архітектори збираються разом. Цього року на зустріч у Львівському будинку архітекторів «Пороховій вежі», яку організувала Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України (НСАУ), зібралися і досвідчені, і майбутні зодчі, і львів’яни, і гості з інших міст, зокрема Києва, Донецька
Львів — перший в архітектурі та будівництві
Відкрив зустріч голова Правління ЛОО НСАУ Олександр Ярема. Говорячи про Львівську архітектурну школу, він згадав про такі вищі навчальні заклади нашого міста, як Політехніка, Академія мистецтв, Аграрний університет, і наголосив: «Маємо що показати і чим похвалитись». Це зокрема засвідчує і новий випуск журналу «А+С», більша частина якого присвячена саме архітектурному Львову: історичному та сучасному, місцевій Спілці архітекторів та Інституту архітектури Львівської політехніки. За словами головного редактора журналу Бориса Єрофалова, якщо після 2000-го першим архітектурним містом в Україні був Дніпропетровськ, потім активно розбудовуватись почав Донецьк, то нині з архітектурно-будівельної точки зору лідирує саме Львів: тут будується більше, ніж в інших містах, місто Лева стало сучасним, великою мірою завдяки і футбольному чемпіонату «Євро 2012».
Конкурси — важливі
Показати «лице Львова», за словами Олександра Яреми, допомагають і архітектурні конкурси, тож він закликав колег активно долучатись до них. На підтвердження ― успіх команди архітекторів зі Львова на Міжнародному відкритому конкурсі «Територія гідності», що є важливою подією у світі архітектури в Україні. Це, до слова, перший в нашій державі відкритий конкурс, програму й завдання якого сформувала громада столиці: у липні-листопаді 2014 року тривало публічне обговорення проекту, програми й умов конкурсу. Його мета — знайти найкращу концепцію для оновлення громадського простору центральної частини Києва та меморіалізувати події Революції гідності. Конкурсанти працювали з площею 72 га, куди входить Майдан Незалежності, Хрещатик, вулиця Інститутська, Європейська площа й прилеглі території. Результати конкурсу, в якому змагалось 150 проектів із 13 країн світу, оголосили в червні.
Проект колективу зі Львова (це Юрій Столяров, Ольга Малиновська, Ігор Крупа, Олег Пона, Лілія Людкевич, Пауль Моркель, Святослав Бабій, Світлана Заріцька, Роман Гонтар) отримав третю премію в номінації «Громадський простір Майдану та центрального ядра м.Києва». Співавтор проекту, головний архітектор проектів ДПІ «Містопроект» Юрій Столяров окреслив основні ідеї: зберегти Колону Незалежності, як «символічне місце, з якого все почалось», поєднати дві, розділені дорогою, частини Майдану через перетворення його у практично рівну площину і відтак створення спільного простору для пішоходів і транспорту; а ще багате озеленення (зокрема живопліт на Хрещатику, сквер на Прорізній), низка елементів благоустрою середовища (наприклад, фото з часів Революції на склі — для контрастного ефекту із сьогоденням), майданчик для екстремальних видів спорту біля «Українського дому» (щоб оживити цей простір, привернути до нього увагу молоді); а також півкруглий пішохідний міст над Європейською площею. Організаторам конкурсу ― Департаменту містобудування та архітектури КМДА — особливо сподобалась ідея львів’ян про облаштування оглядового майданчика на постаменті, де раніше стояв пам’ятник Леніну, куди відтак зміг би піднятись кожен охочий. Таке рішення, засвідчило б, що «українці позбавились ідолів радянського часу, і тепер в Україні людина є найціннішою, основою всього». Інші команди-лауреати конкурсу теж запропонували цікаві ідеї: скажімо, архітектори з Тайваню акцентували на озелененні Майдану й заміні, де можливо, твердого покриття покриттям із гранітного відсіву; італійці запропонували закласти на Інститутській «Ліс гідності», а молоді архітектори з Києва ― за допомогою підсвітки впродовж вечірніх годин відтворювати за певним сценарієм у центрі столиці різні етапи Революції гідності (світло на місці барикад, промені на місцях загибелі Героїв Небесної Сотні тощо). Як виглядає, організатори конкурсу готові врахувати найкращі проектні пропозиції різних команд.
Учасники Дня архітектури пом’янули загиблих на Майдані та внаслідок військових дій на сході України. Згадали й колег-архітекторів, які зараз у зоні АТО.
Діалог поколінь
Архітектурну зустріч доповнила виставка найкращих дипломних робіт бакалаврів випуску 2015 року ІАРХ Львівської політехніки. На виставці, яку ініціювали обласний осередок НСАУ і кафедра архітектурного проектування Політехніки (зокрема Ігор Данчак та Богдан Гой) були роботи на різні теми, як-от проектування молодіжного клубу, музею сучасного мистецтва, центру кінного спорту тощо.
Студент ІАРХ Політехніки Сергій Тритко розповів про проект «Центр дельтапланеризму в селі Одаїв Івано-Франківської області» (науковий керівник Юрій Рочняк), а Роман Савчак про свій ― «Дизайн просторів і середовища театру «Театральних сценографій Є.М.Лисика» на Празькому квадрієнале 2015 р.» (керівник Віктор Проскуряков). Проект Романа був реалізований під час квадрієнале, у якому зокрема взяли участь представники кафедри дизайну архітектурного середовища Львівської політехніки. Виконавці найкращих проектів, серед яких і студенти з Марокко, отримали дипломи від НСАУ. Схожі виставки студентських проектів планують проводити двічі на рік: бакаларвські роботи презентуватимуть влітку, а проекти спеціалістів і магістрів — взимку.
До професійного свята також запланована триденна архітектурна поїздка містами Прикарпаття (Рогатин, Галич, Івано-Франківськ та інші міста), в якій візьмуть участь студенти, викладачі, представники Спілки архітекторів, розповів Ігор Данчак, член Правління ЛОО НСАУ і доцент кафедри АП. Є також ідея у вересні провести обговорення «Архітектура міста: діалог поколінь». Це мало б активізувати обмін інформацією та ідеями між молодими й старшими генераціями архітекторів. У перспективі — і розширення обласного осередку НСАУ: за останні два місяці Спілку поповнили 14 нових членів, це активні молоді люди; ще є кілька десятків потенційних спілчан, каже Ігор Остапович.
Музичні вітання у своє професійне свято архітектори приймали від студентки Політехніки Ірини Басараб,
заслуженого артиста України скрипаля Олега Кульчицького
і драйвових «Абу-Касимових капців»,
а жартували на сцені учасники команди КВН «Навхтема в ракаши».
Ірина Шутка
2.07.2015