Лекція Богдана Черкеса: «Львівські утопії: від архітектури сталінізму до другої хвилі модернізму»

Лекція Богдана Черкеса: «Львівські утопії: від архітектури сталінізму до другої хвилі модернізму»

11 листопада 2018 року у  нещодавно створеному Центрі Архітектури, Дизайну та Урбаністики «Порохова ВЕЖА» (м. Львів, вул. Підвальна, 4) лекцією Богдана Черкеса «Львівські утопії: від архітектури сталінізму до другої хвилі модернізму» розпочався цикл лекцій до Міжнародного дня урбаністики в рамках виставки «Metropolis. Минулі утопії майбутнього».

Послухати лекцію Богдана Черкеса – доктора архітектури, професора, директора Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка», академіка Академії Архітектури України і Саксонської Академії мистецтв, професора Віденського та Дармштадтського технічних університетів, члена Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ICOMOS), а також подивитися виставку «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» прийшло чимало бажаючих.

Богдан Гой, голова правління Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України, привітав усіх присутніх у лекторії виставки, що знаходиться на другому поверсі Порохової вежі, та зазначив, що цикл лекцій, що буде відбуватися у лекторії, є окремим елементом, який був задуманий як частина усього проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього». «Це, можна сказати, такий архітектурний експеримент. Завжди цей зал використовувався для виставок, а тепер ми вирішили саме те місце, де завжди традиційно відбувалися експозиції, використати для лекторію. Увесь наступний тиждень, починаючи з вівторка і до неділі, тут кожен день відбуватимуться лекції, то ж просимо всіх зацікавлених обов’язково долучатися», – запросив усіх голова ЛОО НСАУ.

Модератор події – Віталій Шуляр, старший викладач Інституту архітектури Національного Університету «Львівська політехніка» зауважив, що саме завдяки останнім діям Львівської обласної організацій Національної спілки архітекторів України та за підтримки проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього» грантовою програмою Українського культурного фонду, Будинок архітектора трансформувався у Центр Архітектури, Дизайну та Урбаністики «Порохова ВЕЖА».

З вітальним словом від Департаменту архітектури та містобудівного розвитку ЛОДА виступила Оксана Ткачук – головний архітектор Львівської області, яка зазначила позитивні зміни у розвитку простору Порохової вежі та її новому функціональному наповненню. Від імені голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки було вручено подяки Андрію Біловусу, Івану Квику, Петру Крупі, Тамарі Мазур та Юрію Дубику.

Після усіх привітань розпочалася надзвичайно цікава та пізнавальна лекція Богдана Черкеса про утопії та реальності в архітектурі Львова від сталінізму до модернізму. На ній було представлено видатних львівських архітекторів, генеральні плани Львова від 1928 до 2025 року, проаналізовано зміну щільності населення Львова та розширення території міста. Після закінчення Першої світової війни з’являються перші ідеї відбудови міст. Ідея створення метрополії починає охоплювати думки людей та стає дуже популярною, адже всі хочуть створити «велике місто».

Два великі утопісти Львова ХХ ст. – Ігнацій Дрекслер та Ярослав Новаківський – сформували найбільші утопії розвитку генплану Львова минулого століття. Ігнацій Дрекслер – архітектор-урбаніст, у 1913 році заклав кафедру містобудування у Львівській політехніці, видав книгу «Великий Львів». Він був автором генплану Львова 1928–1935 рр. і, фактично, передбачив територіальний розвиток Львова на 100 років вперед. Інший визначний львівський архітектор-утопіст ХХ століття – Ярослав Новаківський – найвидатніша особистість ХХ століття не тільки в урбаністиці Львова, а й в урбаністиці всієї України. На одному зі слайдів було представлено макет Львова, виконаний майже 50 років тому в архітектурно-планувальній майстерні №2 під керівництвом Я. Новаківського. В той час це був один з найбільш прогресивних макетів містобудівного розвитку, який викликав «цілий фурор».

Окрім цих львівських архітекторів-урбаністів, Богдан Черкес також розповів про інших радянських архітекторів, зокрема: Сергія Шестакова – автора концепції «Велика Москва» (1925 р. — поч. 1930-х рр.), Миколу Ладовського – розробника планувальної схеми «міста, що розвивається» (1929 р.), Володимира Семьонова та Сергія Чернишова – авторів Генерального плану реконструкції Москви (1935 р.), Івана Лобова та його аксонометрію Москви (1935 р.), Бориса Іофана – автора нереалізованого Палацу Рад  у Москві, Олександра Касьянова – автора багатьох генпланів міст України.

Велику увагу в лекції було приділено архітекторам, що працювали у Львові: Генріху Швецько-Вінецькому, Івану Жолтовському, Анатолію Консулову, Яну Багенському, Миколі Микулі, Мирону Вендзиловичу та іншим.

Символічним є те, що відкриття лекторію було приурочене Всесвітньому Дню Урбаністики, що відзначається 8 листопада. З лекції Богдана Черкеса розпочався цикл лекцій в рамках виставки «Metropolis. Минулі утопії майбутнього». Всі наступні лекції будуть дотримуватися вектору урбанізму з одного боку, а з іншого – погляду в майбутнє.

Організаторами заходу є Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів України та арт-центр Павла Гудімова «Я Галерея». Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

За підтримки:

                                                       

Анна Павлова

12.11.2018

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.