День архітектури, що тривав кілька днів

День архітектури, що тривав кілька днів

День архітектури України, який із 1995 року щорічно 1 липня відзначають у нашій державі, для львівських архітекторів не був одним днем. До свого професійного свята місцевий осередок Національної спілки архітекторів України приурочив низку різноманітних акцій ― і у Львові, і поза ним

На старті ― молоді

Розпочався марафон заходів в останній день червня ― з виставки найкращих бакалаврських дипломних проектів студентів-архітекторів Львівської політехніки. Як зазначив на відкритті експозиції голова правління ЛОО НСАУ Олесь Ярема, радісно розпочинати професійне свято із молодої генерації; він зачитав привітання від президента НСАУ Володимира Гусакова. 

Цьогорічна виставка — вже друга. За словами заступника голови правління львівського осередку НСАУ Богдана Гоя, захід є спробою запрезентувати напрацювання саме бакалаврів, адже на щорічному огляді-конкурсі дипломних проектів випускників архітектурних спеціальностей вишів України куди більше уваги звертають на роботи спеціалістів і магістрів. Цьогоріч навіть провели певний відбір серед потенційних учасників виставки. Загалом на ній представлено проекти, які майбутні архітектори виконали на 4 випускових кафедрах Інституту архітектури Львівської політехніки: це кафедри архітектурного проектування, містобудування, дизайну архітектурного середовища і реставрації архітектурної та мистецької спадщини. Проектували автори різні об’єкти: й урбаністичні та культурні центри, і спортивні арени, й медичні та меморіальні комплекси; продумували дизайн будівель культурного, дипломатичного, освітнього призначення. 

Актуальна тематика ― забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб або військових: як приклади, проекти реабілітаційного центру чи мобільного медичного закладу. Студентка ІАРХ Марія Рибенчук під науковим керівництвом доцента кафедри АП Ігоря Данчака проектувала мобільне житло для переселенців: із запропонованих модулів  можна формувати різні структури чи-то для проживання, чи для проведення конкретних заходів. А от її сестра Катерина Рибенчук працювала з особливим об’єктом і не менш цікавою локацією:

― Тема мого проекту «Ресторан-сироварня в Карпатах на горі Ігрець». Обрала її, бо, по-перше, мене цікавить сироварний процес, по-друге, ― завжди надихали мальовничі краєвиди Карпат; та й завдань із проектування в міському середовищі в нас було вже багато. Якщо при проектуванні в місті певні обмеження диктує існуюча забудова, то в умовах природнього ландшафту ― кліматичні чинники. Я проектувала на ділянці на вершині гори, тож треба було продумати захист від вітрів, також максимальне використання сонячного світла. За основу вирішила взяти українську садибу-ґражду, з внутрішнім двором, але стилізувала її під сучасні тенденції в архітектурі: вона має аеродинамічну форму, що пов’язано з впливом вітрів. Важливо було також гармонійно вписати об’єкт у природне гірське середовище. На виставці я представила стенд і макет, над проектом працювала під науковим керівництвом Миколи Рибенчука із кафедри АП.

Винуватці свята ― автори проектів ― отримали відзнаки від львівської Спілки. Старші архітектори сподіваються, що виставка стане для студентів першим кроком до членства у НСАУ, а також, що до заходу приєднаються вихованці й інших вишів.

Слова визнання отримали і поважні архітектори Львова. Очільниця департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Оксана Ткачук привітала колег від імені голови ЛОДА Олега Синютки і «за високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток архітектури Львівщини та з нагоди професійного свята — Дня архітектури України» вручила почесні грамотами облдержадміністрації таким фахівцям, членам ЛОО НСАУ, як Василь Каменщик, Юрій Джигіль, Віталій Дубина, Микола Столяров, Віктор Марченко, Віктор Проскуряков, Микола Бевз. 

Тим часом НСАУ відзначила Олеся Ярему — за багаторічну плідну творчу діяльність в галузі архітектури, активну громадську роботу і вагомий внесок у вирішення питань щодо утримання і регенерації пам’ятки архітектури Свірзький  замок.

Нові зустрічі, давні традиції

Паралельно із започаткуванням нових регулярних акцій — як періодичні виставки студентських дипломних проектів — у Спілці міркують і про відновлення давніх добрих традицій. Одна з них — зустрічі випускників (раніше факультету, а нині Інституту архітектури Львівської політехніки) у Пороховій вежі, де, до речі, львівські архітектори «замешкують» уже 60 років.

Про те, чому краще місце для архітектурних зустрічей годі знайти, пояснює член правління ЛОО НСАУ Юрій Горалевич:

— Хочемо оживити роботу Будинку архітектора — щоб архітектори «обживали» його як свій рідний дім. Тож цьогоріч в рамках відзначення нашого професійного свята запускаємо пілотний проект — а точніше відновлюємо колишню традицію, — коли випускники різних років і віку зможуть влаштовувати зустрічі в Пороховій вежі. Саме тут є все для комплексного святкування, із врахуванням особливостей нашої професії: виставкова кімната для демонстрації наших напрацювань, концертний зал, клубний ресторан.

Як пригадує Юрій Володимирович, 30 років тому архітектори відзначали свій випуск саме в Порохівці, то було тематичне святкування. Провели своєрідний архітектурний карнавал — «архнавал» або ж «архкавал» (із акцентом на «кава»): вдягали характерні костюми, кожна академічна група готувала номер для виступу. Останній такий бал-маскарад відбувся саме 1986-го. Нині тогочасні випускники — по цілому світі, чимало працює за кордоном, від США до Австралії. Тож їм, безумовно, цікаво побачитись знову. Випускники 1986-го зустрілись «на тому ж місці» — на Підвальній, 4 — 2 липня. Спілкувались, згадували, фотографувались, переглядали фільм і фото. Всі залишились задоволені, вдячні команді клубного кафе за відмінне обслуговування.

Ця зустріч була першою ластівкою проекту, тепер естафету можуть чи точніше, за задумом ініціаторів проекту, мали б  підхопити інші колеги.

На висоті

Не лише спілкуватись у затишні атмосфері Порохової вежі, але й підкорювати гірські вершини — теж під силу і до смаку львівським архітекторам. Це засвідчила присвячена Дню архітектури поїздка в Карпати, що відбулась 1-3 липня під егідою львівського осередку Спілки архітекторів й безпосередньо члена правління ЛОО НСАУ й викладача ІАРХ Ігоря Данчака.

Здолати дві вершини, одні з найвищих в Українських Карпатах, — Говерлу й Петрос (2061 м і 2020 м відповідно), — зважилась 21 особа. Це були люди різного віку — від 6 років до понад 60-ти, а кістяк склала молодь. В основному — архітектори: представники Спілки, викладачі, студенти й випускники ІАРХ Львівської політехніки. Серед учасників мандрівки, до прикладу, Олександр Вендзелович, Оксана і Тарас Юрчишини, Богдан і Ніна Гої.

Першого дня дісталися до Козьмещика, де й розбили табір, а наступного, із самого ранку вирушили на Говерлу. Тепер на найвищій вершині наших Карпат красується прапор ІАРХ!

Усе відбулося, як і планували, продумано й організовано: розбили наметове містечко, під час сходжень на вершини кожен почувався комфортно, бо, хто потребував (як діти або жінки), міг під’їхати на гору на квадроциклі. Було все, що традиційно має бути в горах: і чарівні краєвиди, і ночівля в наметах, і пісні біля вогнища, і ні з чим незрівнянні, приготовані на вогні плов і шурпа. Погода — теж різна: і сонечком помилувались (дехто навіть встиг «згоріти»), і від дощу з градом тікали. Але, як влучно зауважив один з учасників заходу: „якби цього всього не було, це були б не Карпати!“.

Ігор Данчак підсумовує:

— Спочатку я розраховував, що поїдуть члени правління, члени львівського осередку Спілки архітекторів. Але було лише кілька осіб, решта — «непідйомні». Я б міг заспокоїтись — і теж не їздити, але мені це приємно! Спілчанам треба активніше долучатись до таких, екстремальніших заходів. Зате молодь себе проявляє! Під час нашого походу студенти-старшокурсники Інституту архітектури, молоді фахівці допомагали і намети розкласти, і вогонь розводили, і дрова та воду носили. Не кожен може дозволити собі здобути дві вершини за два дні — це для учасників нашої подорожі був гарний досвід і незабутні враження!

Ірина Шутка

06.07.2016

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.