2019 рік у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики Порохова Вежа

2019 рік у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики Порохова Вежа

2019 рік був насиченим різноманітними подіями та заходами і був вкрай важливим у формуванні нової якості архітектурного громадського суспільства у Львові.

Новий рік розпочався зі сміливого експерименту – Правління нашої Спілки вперше організувало справжній Різдвяний Вертеп. До театральної вистави у стінах старовинної Порохової вежі долучилися як знані архітектори Львова, так і наші нові спілчани та їх діти. Глядачами ж цього заходу стали найшановніші архітектори-ветерани Спілки, які завітали на новорічне свято до Будинку архітектора.

Вже у лютому нашою Спілкою разом з понад 20 інституціями Львова було ініційовано проголошення Року Івана Левинського до 100-річчя з дня смерті великого будівничого, який сформував на зламі ХІХ-ХХ століть національну ідентичність нашого міста як центра української культури.

Ця ініціатива була підтримана на державному рівні – вона стала переможцем конкурсу грантових програм від Українського культурного фонду.

Першою знаковою подією Року Івана Левинського стала велика Виставка «Іван Левинський. Імпульс» у Центрі архітектури дизайну та урбаністики «Порохова вежа». На всіх трьох поверхах цієї будівлі була розгорнута мультимедійна експозиція, яка на екранах, фотографіях, архівних кресленнях та інсталяціях експонувала історію життєвого шляху та творчий спадок визначного будівничого Львова. Згодом було ще багато лекцій, екскурсій, майстер-класів, виставок у рамках Року. Але ця експозиція стала знаковою подією в архітектурно-мистецькому житті нашого міста, саме тому ця Виставка мала ще дві репрезентації, а саме у столиці Австрії – Відні (жовтень) та на батьківщині зодчого у місті Долина в Івано-Франківській області (листопад ц.р.).

Саме у травні цього року наша Спілка налагодила тісну співпрацю з колегами з Австрії. Це допомогло провести низку спільних заходів з популяризації архітектурного доробку як наших архітекторів у Відні так і віденських архітекторів у Львові. Першим таким заходом стала львівська репрезентація  виставки «YoVA4 – молоді віденські архітектори та ладшафтні дизайнери», яка експонується у всьому світі, а цього разу завітала і до нашого міста. Важливо, що ця експозиція була доповнена лекціями архітекторок Аннегрет Гайдер (Annegret Haider) з «Einzueins Architectur» і Аліси Грюссенгер (Alice Größinger) з проектного бюро «Idealice» та відкритою дискусією щодо проблем розвитку сучасної архітектури Львова. Згодом цей захід мав продовження у студентському воркшопі та великій виставці у «Пороховій вежі» - «Лабораторія щільності міста», яка була присвячена проблемам пошуку нових векторів розвитку урбаністичних просторів кварталів радянської забудови Львова (експонувалась у жовтні-листопаді цього року).

У кінці червня – на початку липня цього року відбувся уже традиційний львівський фестиваль архітектури та мистецтв «ВЕЖА». Цього року Фестиваль отримав рівень міжнародного і розширив як географію, так і мистецькі горизонти. Він мав назву «Де? Конструкція» і був присвячений темі пошуку конструктивного діалогу між різними видами мистецтв, зібравши в одному місці зодчих, урбаністів, дизайнерів, митців, музикантів та інших творчих особистостей, яких змогла об’єднати Архітектура.

Саме завдяки Фестивалю Львівській Спілці Архітекторів вдалось налагодити міжнародну співпрацю з Французьким культурним центром «Альянс Франсез», а також із колегами з Хорватії (Українсько-хорватська співпраця «Біла Хорватія»), Італії (Торгово-промислова Палата Італія Україна) та Польщі (SAPR – Спілка Архітекторів Польщі, Краківське відділення, IARP – Палата Архітекторів Польщі, Любуське та Поморське відділення).

У цьому році вдалось продовжити ще одну традицію, а саме організацію та проведення студентських літних шкіл у Свірзькому Замку. Тема нової школи-2019 - «Свірж. РеКреація» стала полем для цікавих проектних експериментів викладачів та студентів з Києва, Львова, Івано-Франківська і Полтави. У цьому році Літня школа відбулась за підтримки Польського інституту у Києві та ряду польських компаній. Тому особливістю цьогорічної школи стала поїздка її учасників до Польщі. А презентація результатів на початку вересня була доповнена надзвичайною лекцією-екскурсією архітектора-реставратора Павела Болінського.

Не забували ми і про важливість розширення світогляду наших Спілчан. Допомагає цьому організація Архітектурним клубом Львівської Спілки Архітекторів поїздок за кордон для архітекторів не лише з нашого міста, але й з інших міст України. Так у цьому році нашим колегам вдалось відвідати Швейцарію. А до сторіччя Баухаузу ми організували велику поїздку в Дессау та інші міста Німеччини.

Також у вересні нове дихання отримав перший поверх Порохової вежі. Тут відкрито унікальну мультимедійну експозицію – великий макет Львова з відеомаппінгом «Смерть та відродження міста», який експонує історію урбаністичного розвитку нашого міста.

На завершення року до 60-річчя з дати відкриття Львівського будинку архітекторів у пам’ятці архітектури XVI ст. Пороховій вежі була організована велика науково-практична конференція «Архітектура Львівщини – старе та нове» і проведено круглий стіл на тему «Сучасні проблеми містобудівного розвитку історичних міст України», на якому була розроблена Львівська архітектурна хартія «Львів. Стратегія архітектурного розвитку і збереження автентичності міста та регіону». Завершилось святкування презентацією вечірньої підсвітки Порохової вежі, яку Спілчани у співпраці з міською владою та благодійниками змогли зреалізувати своїми силами.

Наша команда вже готова до нового 2020 року, попереду нас з Вами чекає не менш цікавий та продуктивний рік, насичений новими подіями! Слідкуйте за новинами та залишайтеся з нами!

© 2013-2023 Західноукраїнський Архітектурний Портал. Всі права захищено.