«ДРУГЕ ЖИТТЯ» ФАБРИКИ ІВАНА ЛЕВИНСЬКОГО У ЛЬВОВІ

Західноукраїнський архітектурний портал Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів за підтримки Українського Культурного Фонду організовує архітектурний воркшоп «Фабрика Івана Левинського: Львівський Баухауз» 

«Нестор української архітектури» – так називали Івана Левинського сучасники не дарма, адже беззаперечно він є видатною постаттю в історії українського зодчества. Архітектор, будівничий, професор «Львівської політехніки», організатор української народної промисловості, підприємець, власник і співвласник кількох фабрик та майстерень у Львові. Звичайно, найбільшого резонансу набула його Фабрика керамічних виробів та будівельних матеріалів на вул. А. Потоцького (сучасна вул. ген. Чупринки, 58). 

Фабрика запрацювала уже в 1888 році та об’єднувала 8 земельних ділянок, на яких розташовувалося 50 будівель різних розмірів і призначень. Основоположник української сецесії зумів, об’єднавши довкола себе видатних митців та архітекторів, створити потужну виробничу базу з безліччю підрозділів, прославивши львівську будівельну продукцію на всю західну та східну Європу. Окрім того, територія Фабрики входила до великого проєкту забудови району «Кастелівка» або «Новий Львів», який  у професійній біографії Івана Левинського займає винятково важливе місце.

«Продовження актуалізації персоналії та творчого доробку Івана Левинського у формуванні сучасної української архітектури беззаперечно є важливим, адже заходи в рамках проєкту

«Рік Івана Левинського», співорганізаторами якого ми були у 2019 році, допомогли познайомити якомога більше жителів міста та України з напрацюваннями великого львівського будівничого та показати вагомість збереження культурної спадщини, яка у повній мірі ідентифікує саме українську архітектуру 20 ст. та надихнути продовжувати втілювати у життя нові проєкти» – розповідає Богдан Гой, керівник проєкту. 

Саме одним із таких проєктів став архітектурний воркшоп «Фабрика Івана Левинського: Львівський Баухауз».

«У свій час Іван Левинський започаткував практику із залучення студентів-архітекторів до реальної творчої роботи на Фабриці і саме цим зумів на 10 років вперед випередити схожу практику всесвітньо відомої школи В.Гропіуса – Баухаузу в Німеччині. Наш проєкт – це сучасне повернення до традицій Фабрики, де молоді спеціалісти з фахівцями мають одну мету, а саме – розробити архітектурні концепт-проєкти, щоб надати Фабриці «друге життя»» – коментує менеджерка проєкту Ангеліна Єфименко.

Сьогодні Фабрика вже не функціонує як виробництво, але все одно на території розміщено багато комунальних підприємств, приватних фірм, а також архітектурні бюро, студії та інші комерційні площі. Особливістю проєкту є партисипативність, тобто налагодження двостороннього зв’язку з орендаторами та власниками приміщень на території фабрики – задля спільного рішення та бачення щодо розвитку території. 

«Заходи в рамках проєкту будуть тривати до жовтня, за цей час ми плануємо випустити каталог і зробити виставку в  Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа», працюватимемо над розробкою веб-сайту фабрики, куди всі охочі можуть надсилати цікаву інформацію та власні дослідження і який повинен стати комунікаційною платформою для усіх сучасних користувачів приміщень фабрики. Також у планах організувати на території фабрики виставково-експозиційний простір, куди можна буде прийти та дізнатися більше про Івана Левинського, подивитися на макет фабрики, почитати про її історію, про особистостей, які тут працювали тощо, адже насправді, фабрика Івана Левинського – це унікальне місце, координата, де зароджувалась українська сецесія. Локація, яка у історії країни відіграла надзвичайно важливу роль, без перебільшення – місце сили нашої національної архітектури» – розповіла координатор Західноукраїнського архітектурного порталу Ірина Деревляна. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ
Call Now Button